Pag 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Topic: In vacanta cu familia - Ce-mi recomandati?

VIP Expert Avatar Flory_fufu
    Data inregistrarii
    Jan 2009
    Blog Entries
    13
    Reputatie
    101761

Icon12 Re: In vacanta cu familia - Ce-mi recomandati?

Citat Citat floricel61 Afiseaza mesajul
    Am plecat din Deva pe traseul: Deva - Caransebes - Resita - Gradinari -Oravita- Naidas - Kovin - Smederevo - Nis (aceasta portiune este autosatrada taxa 5 E) - Nis - Leskovak (aceasta portiune este autostrada taxa 2 E) - Leskovak - granita Macedonia (drum national) - Macedonia din 170 km cca 130 sunt autostrada . In Macedonia sunt 3 puncte de taxare, iar taxele sunt 50-60-50 dinari . Se poate plati taxa si in euro : de 3 ori cate 1 E. Nu se poate plati cu MONEDE. Cu bancnote nu-i nici o problema! ( cu o bancnota de 5 euro se primeste rest 250 dinari, care pot fi folositi mai apoi la urmatoarele puncte).
    In Grecia am platit de 3 ori taxe : la un punct, 2 euro, la altul, 2,30 euro si la altul 1,20 euro si GATA!

Partea frumosa, relaxanta pentru mine a fost ca nu eram nevoita sa merg la prima ora pentru un loc pe plaja, indiferent la ce ora mergeam era bine, era loc pentru fiecare.

Drumul de intoarcere din Grecia, prin Macedonia, Serbia. Plecarea a fost din Paralia Katerini

La intoarcere sa fiti atenti la indicatoare si sa retineti ca vama care face trecerea din Grecia catre Macedonia se numeste Evzoni si toate indicatoarele sunt cu Evzoni, nu cu Macedonia.

Va continua.......

Eu anul acesta am mers pe drumul Bucuresti-Russe-Sofia- Vama Kavala- Asprovalta ... pe care nu a trebuit sa platesc decat cei 10 leva rovinieta/7 zile pe teritoriul Bulgariei, am parcurs drumul in fix 10 ore si am fost feriti de "peripetii".
    Acum 10 ani am fost la Paralia-Katerini, drumul cu autocarul a fost infernal, am facut 14 ore la dus si 22 la intors pentru ca au fost inundatii in Romania si Bulgaria si ne-au deviat de la drumul din munti, atunci am jurat ca nu ma voi mai duce niciodata dar dupa alti 4 ani, am plecat cu gasca (14 persoane) la Halkidiki pe bratul din mijloc- Kassandra ... tot atatea ore parcurse cu autocarul ... dar parca trec mai lejer cand e atmosfera ... Anul acesta am fost cu masina personala si nu se compara ...
    1% Ingerasa, 99% Rebela si Rea!

Moderator Expert Avatar floricel61
    Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Implicit Re: In vacanta cu familia - Ce-mi recomandati?

Citat Citat pisimic Afiseaza mesajul
    Eu anul acesta am mers pe drumul Bucuresti-Russe-Sofia- Vama Kavala- Asprovalta ... pe care nu a trebuit sa platesc decat cei 10 leva rovinieta/7 zile pe teritoriul Bulgariei, am parcurs drumul in fix 10 ore si am fost feriti de "peripetii".
    Acum 10 ani am fost la Paralia-Katerini, drumul cu autocarul a fost infernal, am facut 14 ore la dus si 22 la intors pentru ca au fost inundatii in Romania si Bulgaria si ne-au deviat de la drumul din munti, atunci am jurat ca nu ma voi mai duce niciodata dar dupa alti 4 ani, am plecat cu gasca (14 persoane) la Halkidiki pe bratul din mijloc- Kassandra ... tot atatea ore parcurse cu autocarul ... dar parca trec mai lejer cand e atmosfera ... Anul acesta am fost cu masina personala si nu se compara ...
    Cum se numeste localitatea unde ai fost? Cum se ajunge la ea? Cazarea ai rezervat-o din tara? Plaja cum este? Poate vom merge si noi la urmatoarea iesire din tara......Multumim pisimic.
    Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Blog Entries
    13
    Reputatie
    101761

Floricelu.
    Localitatea Asprovalta - Nea Vrasna unde am stat noi- Vila Afroditi, care e super ok, camera mare, vedere la mare, care este chiar vis a vis de vila, balcon, tv, aer conditionat( noi fiind pe 12.06 nici nu am platit costuri suplimentare pentru el), baie ok ... Am plecat cu Europa Travel( nu stiu daca am voie sa spun asta ) am platit 3 camere nu spun si pretul ca nu m-ai crede ca am plecat cu 1 euro de persoana cazarea/noapte. In fata vilei plaja era cu pietricele, dar fiind cu masina, in fiecare zi am schimbat locatia de la 4-25 km stanga/dreapta fata de vila... In statiunea alaturata Stavros-Halkidiki am gasit niste plaje super frumoase + o gramada de magazine pentru shoping (pasiunea mea si suveniruri pentru cei de acasa) iar departandu-ne putin de statiune am gasit niste locuri superbe, parca rupte de lume ... dar amenajate cu sezlong+umbrele ... voi posta niste foto.
    Ruta am scris-o in mesajul anterior.

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Blog Entries
    13
    Reputatie
    101761

Drumul prin muntii Bulgariei, deja se crapa de ziua ... eu plecand la ora 00:12 din Bucuresti.

Abia asteptam sa ajungem la plaja, iar aici era inca zapada.

Destinatia finala ... Prima reactie?!!? "Waw! Am ajuns la tara "...

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Blog Entries
    13
    Reputatie
    101761

Atat era distanta din vila la plaja. Pisimare si G carau bagajele, abia ne cazasem!!!

Un pic de zoom la aparat si eram direct acolo in marea Egee, pentru ca cea Mediterana, era dupa urmatorul colt ...

Asa cum am spus, plaja din fata vilei avea pietricele ... ceea ce romanului nu-i prea place ...

Dar apa era superba!!!

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Blog Entries
    13
    Reputatie
    101761

Asa cum am spus, la cativa km. de Stavros, am gasit o plaja super ok.

O alta plaja, o alta lume ...

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Blog Entries
    13
    Reputatie
    101761

Pe toate drumurile Greciei si aici in localitate era plin de flori.

Iar apa de fel de fel de vietati ... stelute de mare, crabisori, melci, scoici si scoicute de toate felurile si culorile ...

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Superbe imagini, superba vacanta, desi am petrecut si eu in Grecia in aceasta vara, vazand imaginile si sa nu mai povestec de pret,te rog sa-mi dai de stire cand mai sunt asemenea oferte,zapada m-a nelinistit putin dar cand am vazut marea....am simtit caldura si dragostea ei, iubesc toate marile din lumeeeeeeeeeeeeeee! Cred ca nu facem reclama cand spunem cu ce si unde am plecat , petrecut, de fapt asta-i scopul acestui topic, sa petrecem bine , ieftin si conditii de cazare minunate, multumesc!
    Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Blog Entries
    13
    Reputatie
    101761

Din pacate, aceasta agentie care de altfel este si singura cu care am avut curajul sa ma aventurez unei astfel de oferte, ca mai exista si agentii care dau tzepe pe bani multi ... face astfel de oferte in timp scurt, pe 5.06 am primit mail cu oferta, 24 de ore la dipozitie sa achit, existau doar 6 camere disponibile in 2 plecari, imediat a doua zi sau la o saptamana ... iti dai seama ca am zapacit 4 oameni la servici cu plecarea asta rapida, dar a meritat!

p.s ti-o recomand cu incredere, poti urmari site-ul lor!

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

In ce locuri veti petrece vacanta de Craciun , Revelion 2014?
    Ceva sugestii pentru acei mai putin harnici in planificari de vacante ?
    Preturi convenabile?
    Va asteptam cu propuneri.....

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Citat Citat pisimic Afiseaza mesajul
    Floricelu.
    Localitatea Asprovalta - Nea Vrasna unde am stat noi- Vila Afroditi, care e super ok, camera mare, vedere la mare, care este chiar vis a vis de vila, balcon, tv, aer conditionat( noi fiind pe 12.06 nici nu am platit costuri suplimentare pentru el), baie ok ... Am plecat cu Europa Travel( nu stiu daca am voie sa spun asta ) am platit 3 camere nu spun si pretul ca nu m-ai crede ca am plecat cu 1 euro de persoana cazarea/noapte. In fata vilei plaja era cu pietricele, dar fiind cu masina, in fiecare zi am schimbat locatia de la 4-25 km stanga/dreapta fata de vila... In statiunea alaturata Stavros-Halkidiki am gasit niste plaje super frumoase + o gramada de magazine pentru shoping (pasiunea mea si suveniruri pentru cei de acasa) iar departandu-ne putin de statiune am gasit niste locuri superbe, parca rupte de lume ... dar amenajate cu sezlong+umbrele ... voi posta niste foto.
    Ruta am scris-o in mesajul anterior.

Minunate sunt pozele pe care le-ai atasat, acum ca este iarna ma uit si mai des la ele.....

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Asteptam propuneri pentru vacanta de iarna si sarbatorile care vor sosi in curand: unde le petreceti?

Cu bilete de la agentii sau pe cont propriu?

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Unde va petreceti vacanta de iarna?

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Blog Entries
    13
    Reputatie
    101761

Buna dimineata!
    Eu urmez un ritual ... niciodata de sarbatori nu plec de acasa ... adica, Pastele sau Craciunul le facem acasa, cu familia, prietenii, in zilele urmatoare iesim in vizite si cam atat, Revelionul de cativa ani buni doar la restaurant pentru ca este mai comod, iar eu fiind nascuta pe 01.01 nu mai sunt nevoita sa stau in picioare si bucatarie mai toata noaptea ...
    Si sincera sa fiu, in preajma sarbatorilor toate preturile sar in aer, daca o cazare la munte ma costa 120 lei/camera pe noapte in timpul anului, acum m-ar duce la cel putin 500 lei aceeasi camera ...
    Dar, dupa trecerea acestora si schimbarea anului, am o oferta foarte tentanta, la vecinii nostri de peste drum, cum s-ar spune ... Ma duc sa ma dau cu plasticul, deh roman sadea ... ca la skiuri nu ma bag, iar patinele mele nu merg pe acolo ...

Hotel Bansko SPA & Holidays din Bansko
    este format dintr-o cladire cu 4 etaje si are 80 camere duble (25 mp), 3 camere family (30 mp) si 6 apartamente cu 1 dormitor (40 mp). Dotari camere: aer conditionat, televizor, minibar, internet, baie cu dus, uscator de par si balcon.
    Facilitati hotel
    Hotel Bansko SPA & Holidays din Bansko are urmatoarele facilitati: lobby bar, restaurant a la cate, restaurant traditional, centru SPA, salon de infrumusetare, coafor, sala de conferinta, spalatorie, fier de calcat, parcare in limita locurilor disponibile.
    Sport si relaxare
    Piscina interioara, sala de fitness, sauna, baie cu aburi, baie turceasca.

Tarifele includ: sauna, baie cu aburi, piscina, sala de fitness, contrast shower, zona de relaxare, transport catre prima statie de cablu si parcare in limita locurilor disponibile.

Perioada: 01.12-22.12.2013
    97 euro/persoana/sejur de 5 nopti, cazare in camera DUBLA cu demipensiune
    108 euro/persoana/sejur de 5 nopti, cazare in camera DUBLA family

Perioada: 23.12-27.12.2013
    130 euro/persoana/sejur de 5 nopti, cazare in camera DUBLA cu demipensiune
    146 euro/persoana/sejur de 5 nopti, cazare in camera DUBLA family

Perioada: 02.01-16.01.2014
    141 euro/persoana/sejur de 5 nopti, cazare in camera DUBLA cu demipensiune
    154 euro/persoana/sejur de 5 nopti, cazare in camera DUBLA family

Perioada: 17.01-28.02.2014
    108 euro/persoana/sejur de 5 nopti, cazare in camera DUBLA cu demipensiune
    119 euro/persoana/sejur de 5 nopti, cazare in camera DUBLA family.

Grila:
    Reduceri in functie de varsta:
    Copil (0-6.99 ani) - GRATUIT, fara servicii
    2 copii (0-6.99 ani) - in camera cu 2 adulti - primul copil - GRATUIT, al 2-lea copil - 70% reducere
    1 copii (0-6.99 ani) - in camera DUBLA/DUBLA mansarda cu 1 adult - se plateste tarif de SINGLE
    2 copii (0-6.99 ani) - in camera DUBLA cu 1 adult -primul copil - 50% reducere, al 2-lea copil - GRATUIT
    Copil (7-13.99 ani) - in camera DUBLA/DUBLA mansarda cu 1 adult - 30% reducere
    2 copii (7-13.99 ani) - in camera DUBLA cu 1 adult - primul copil - 30% reducere; al 2-lea copil - 50% reducere
    Copil (7-13.99 ani) - in pat suplimentar - 50% reducere
    Al 3-lea adult (peste 14 ani) - in pat suplimentar - 30% reducere

Tarifele nu includ taxa de statiune care se plateste obligatoriu la agentie.

Taxa de statiune
    5 euro/persoana/sejur

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Blog Entries
    13
    Reputatie
    101761

Citat Citat floricel61 Afiseaza mesajul
    Minunate sunt pozele pe care le-ai atasat, acum ca este iarna ma uit si mai des la ele.....
    Sa fim sanatosi pan' la vara, ca abia astept marea!..

Pag 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni mesaje

• Nu poti deschide topice noi
  • Nu poti scrie raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti modica mesajul tau
  •