Pag 2 din 17 PrimulPrimul 1234712 ... UltimulUltimul

Topic: Literatură ... ce mai citim, ce recomandăm, despre scriitorii noştri preferaţi!

VIP TEAM Expert Avatar ninette
    Data inregistrarii
    Aug 2008
    Blog Entries
    5
    Reputatie
    22520

Implicit Re: Literatură ... ce mai citim, ce recomandăm, despre scriitorii noştri preferaţi!

Exerciții de lectură cu Vladimir Nabokov: ”Ce înseamnă un cititor bun?”
    sursa: Brainpickings prin http://hyperliteratura.ro

Scriitorul american de origine rusă Vladimir Nabokov a predat literatură în universitățile americane timp de două decenii, printre studenții săi numărându-se și Thomas Pynchon, cel ce avea să devină un recunoscut scriitor de literatură experimentală, menipee etc.
    Cursurile lui Nabokov și discursurile despre Austen, Joyce sau Proust, cu o introducere de John Updike, ce au fost adunate în cartea Lectures on Literature scoasă în 2002, conțin de asemenea un soi de exercițiu de lectură cu care Nabokov i-a provocat pe studenți:Ce înseamnă un cititor bun? Bifează patru răspunsuri din lista următoare:
    Cititorul trebuie să participe la lecturi și cluburi de lectură.
    Cititorul trebuie să se identifice cu eroul cărții.
    Cititorul trebuie să se concentreze asupra problemelor sociale și economice din carte.
    Cititorul ar trebui să opteze pentru o poveste ce are acțiune și dialog.
    Cititorul ar fi trebuit să vadă dinainte ecranizarea cărții.
    Cititorul ar trebui să scrie și el.
    Cititorul ar trebui să aibă imaginație.
    Cititorul ar trebui să aibă memorie.
    Cititorul ar trebui să folosească dicționarul.
    Cititorul ar trebui să aibă simț artistic.

Care au fost răspunsurile studenților? Ei s-au bazat foarte mult pe identificarea emoțională, pe acțiune și pe perspectiva/dimensiunea social-economică a unei cărți. Răspunsurile corecte? Da, probabil ați ghicit: un cititor bun are imaginație, memorie, un dicționar pe lângă el și simț artistic pe care să și-l dezvolte în continuu.

Iată ce spune Nabokov și cum dezvoltă el ideea de cititor bun:
    Întâmplător, eu folosesc termenul de ”cititor” cu larghețe. Poate suna bizar, însă nu poți spune că ai citit o carte decât după ce o recitești. Un bun cititor, creativ, activ și implicat, trebuie să recitească. Și am să vă spun de ce. Când citim o carte pentru prima oară, procesul laborios al cititului în sine, mișcarea ochilor de la stânga la dreapta în continuu, rând după rând, pagină după pagină, această muncă fizică, înțelegerea dimensiunii temporale și spațiale în care se încadrează acțiunea cărții, toate stau între cititor și aprecierea operei pe care o citește.
    Când privim un tablou, spre exemplu, multe dintre aceste elemente lipsesc, ușurând etapele asimilării lucrării din fața ochilor noștri, chiar dacă o pictură conține și ea un întreg proces de dezvoltare și elaborare. Când citim, trebuie să ne lăsăm răgazul de a ne împrieteni cu cartea. Nu avem niciun organ, așa cum se întâmplă cu un tablou pe care îl privim cu ochii, care să cuprindă întreaga panoramă deodată și să se desfete apoi cu detaliile și subtilitățile.
    Abia la a doua sau a treia lectură a cărții putem să cuprindem întreaga carte, așa cum facem de prima oară cu un tablou pe care-l privim. Totuși să nu confundăm ochiul ca organ, un fabulos rezultat al evoluției trupului omenesc, cu ochiul minții, altă consecință extraordinară a dezvoltării noastre. O carte, de orice fel ar fi ea, se adresează ochiului minții în primul rând. Mintea, creierul, șira spinării, sunt, toate, singurele instrumente pe care trebuie să le folosim în lectura unei cărți.

Data inregistrarii
    Aug 2008
    Blog Entries
    5
    Reputatie
    22520

Implicit Re: Literatură ... ce mai citim, ce recomandăm, despre scriitorii noştri preferaţi!

Foarte multe formații, în ciuda genurilor, stilurilor, influențelor foarte diferite, au găsit totuși ceva în comun: literatura. De la nume precum The Beatles până la U2 sau Timbaland, cântăreții s-au inspirat suprinzător de mult, am zice, din ceea ce le oferă sau le-a oferit cealaltă artă, cea a scrisului. Din marea de artisți pop și rock care au recurs la livresc pentru inspirație, mai jos sunt doar câteva nume mari și foarte mari din industria muzicii de care e aproape imposibil să nu fi auzit, dacă nu i-ați și ascultat.

Citiţi aici:
    http://hyperliteratura.ro/melodii-ce.../#.UQAtMh2mjkp

VIP Initiat Avatar beatrice-diana
    Data inregistrarii
    Jan 2010
    Reputatie
    1512

Citat Citat beatrice-diana Afiseaza mesajul
    Citim, citim, ninette!
    Eu ce mai citesc?! Alternez lecturile obligatorii pe care le are de citit fiul meu pentru scoala cu cele alese de mine.
    Ce am citit? am citit piesa de teatru "Topaze" de Marcel Pagnol, nu stiu de ce personajele ma duc cu gândul la Caragiale al nostru. Poate nostalgia si dorul de tara sau poate nu. Apoi am continuat cu "Bel-Ami" de Guy de Maupassant, o lectura placuta si din care reiese ca mijloacele de a ajunge la putere de la sfârsitul secolului al XIX -lea au ramas neschimbate in secolul al XXI-lea.
    Mea culpa, vad ca manânc litere, scuze, Cititi "sfârsit" în loc de "fârsit". Cândva puteam sa corectez greselile, dar mi-am pierdut dexteritatea nu mai stiu sa fac, sau poate nu mai am dreptul... Cât despre diacritice, sa ma scuzati, le pun doar pe acelea pe care le am pe tastatura mea, sunt mai grea de cap

Data inregistrarii
    Aug 2008
    Blog Entries
    5
    Reputatie
    22520

şi cititul e tot un fel de mâncat de litere! Aşadar, nici o problemăăă!
    Citat Citat beatrice-diana Afiseaza mesajul
    Mea culpa, vad ca manânc litere, scuze, Cititi "sfârsit" în loc de "fârsit". Cândva puteam sa corectez greselile, dar mi-am pierdut dexteritatea nu mai stiu sa fac, sau poate nu mai am dreptul... Cât despre diacritice, sa ma scuzati, le pun doar pe acelea pe care le am pe tastatura mea, sunt mai grea de cap

VIP Initiat Avatar beatrice-diana
    Data inregistrarii
    Jan 2010
    Reputatie
    1512

Icon14 Re: Literatură ... ce mai citim, ce recomandăm, despre scriitorii noştri preferaţi!

Cândva refuzam sa recitesc cartile citite, parca eram la maraton, aveam impresia ca daca citesc mai mult e mai bine. Între timp revin cu drag la lecturile vechi si, mi se întâmpla sa caut câte un cuvânt în dictionar sau sa verific când ceva în DOOM; am devenit un cititor mai bun dupa Nabokov? probabil, dar asta doar azi am aflat-o, multumita tie, ninette.

Veteran Super Initiat Avatar Sergey
    Data inregistrarii
    Jan 2013
    Reputatie
    4989

”Alchimia dorintei” - Tarun Tejpal

Alumni Expert Avatar anaendale
    Data inregistrarii
    May 2008
    Varsta
    44
    Reputatie
    56229

Citat Citat Sergey Afiseaza mesajul
    Buna dimineata!
    Va recomand o carte deosebit de interesanta despre fobiile intense ale societatii moderne, o carte ce se citeste pe nerasuflate si te face sa fii un pic mai reflexiv.

Hotii de frumusete - Pascal Bruckner
    Da, o carte ce merita citita - si din punctul meu de vedere. Pentru cei care n-au citit nimic din Pascal Bruckner, nu e recomandabil sa inceapa cu "Luni de fiere", poate cea mai cunoscuta carte a sa, din motive de duritate a ideilor si a limbajului. :)
    In rest... o scriitura inteligenta, cu umor, erudita, captivanta.

Alumni Expert Avatar EmiFLAY
    Data inregistrarii
    Sep 2007
    Varsta
    51
    Reputatie
    20981

Felicitari ninette, foarte frumos topic!
    In ultima vreme am citit putin, n-as putea sa recomand cam nimic...sau poate, "Insula trandafirilor" de Walter Veltroni.
    Cei care traiesc si muncesc in peninsula au auzit de Veltroni ca om politic -fost primar al Romei, daca nu ma insel. Cartea nu are insa nimic politic, e o carte scrisa dupa o intamplare reala (insula chiar a fost construita si apoi demolata de autoritati, socotita "subversiva") din anii eliberarii spirituale , scrisa corect-frumos (parerea mea) si cu un mesaj idealist :" indrazniti sa visati si sa luptati pentru visul vostru!"..Oricum, dupa sirul de carti politiste, a fost o experienta frumoasa.
    Dintre cartile recomandate de voi, am ales deja cateva pe care o sa le caut cand vin acasa in concediu

Data inregistrarii
    Aug 2008
    Blog Entries
    5
    Reputatie
    22520

anaendale, utilă recomandarea ta! Am păţit-o cu Chuck Palahniuk; am început cu ce nu trebuia (Monştrii invizibili) şi nu mă mai pot apropia de cărţile lui acum
    Citat Citat anaendale Afiseaza mesajul
    Da, o carte ce merita citita - si din punctul meu de vedere. Pentru cei care n-au citit nimic din Pascal Bruckner, nu e recomandabil sa inceapa cu "Luni de fiere", poate cea mai cunoscuta carte a sa, din motive de duritate a ideilor si a limbajului. :)

Data inregistrarii
    Aug 2008
    Blog Entries
    5
    Reputatie
    22520

EmiFLAY, mă bucur că ai trecut pe aici şi că îţi place topicul! Mai treci ori de câte ori vrei, după cum vezi, vorbim despre ce citim, dar mai aducem unele fapte, picanterii chiar, din vieţile scriitorilor.

Despre Walter Veltroni am găsit mai mult referiri la activitatea lui de om politic, comunist se pare, fost primar al Romei, într-adevăr!
    Citat Citat EmiFLAY Afiseaza mesajul
    Felicitari ninette, foarte frumos topic!
    In ultima vreme am citit putin, n-as putea sa recomand cam nimic...sau poate, "Insula trandafirilor" de Walter Veltroni.
    Cei care traiesc si muncesc in peninsula au auzit de Veltroni ca om politic -fost primar al Romei, daca nu ma insel. Cartea nu are insa nimic politic, e o carte scrisa dupa o intamplare reala (insula chiar a fost construita si apoi demolata de autoritati, socotita "subversiva") din anii eliberarii spirituale , scrisa corect-frumos (parerea mea) si cu un mesaj idealist :" indrazniti sa visati si sa luptati pentru visul vostru!"..Oricum, dupa sirul de carti politiste, a fost o experienta frumoasa.
    Dintre cartile recomandate de voi, am ales deja cateva pe care o sa le caut cand vin acasa in concediu

Veteran Super Initiat Avatar Sergey
    Data inregistrarii
    Jan 2013
    Reputatie
    4989

Citat Citat anaendale Afiseaza mesajul
    ... Am rezistat si eu tentatiei de a recomanda intai ”Luni de fiere”.... o lectura captivanta dealtfel, nonconformista dar plina de tâlc .

Alumni Expert Avatar anaendale
    Data inregistrarii
    May 2008
    Varsta
    44
    Reputatie
    56229

Citat Citat Sergey Afiseaza mesajul
    ... Am rezistat si eu tentatiei de a recomanda intai ”Luni de fiere”.... o lectura captivanta dealtfel, nonconformista dar plina de tâlc .
    Daca este precedata de "Noua dezordine amoroasa" (coautor Alain Finkielkraut), care expune cu mare claritate opinia autorilor despre sentimente, moravuri, practici amoroase, atunci lectura romanului "Luni de fiere" e mai putin socanta si, in consecinta, mult mai usor de inteles. :)

VIP Expert
    Data inregistrarii
    Jan 2010
    Reputatie
    14557

Pascal Bruckner-Alain Finkielkraut, Noua dezordine amoroasă
    Pascal Bruckner, Hotii de frumusete
    Pascal Bruckner, Luni de fiere
    Pascal Bruckner, Palatul Chelfanelii
    Fisiere Atasate Fisiere Atasate

Data inregistrarii
    Aug 2008
    Blog Entries
    5
    Reputatie
    22520

Aha, merçi Val-Vârtej, descărcasem de la LLS Hoţii de frumuseţe .

Data inregistrarii
    Aug 2008
    Blog Entries
    5
    Reputatie
    22520

Termenul de sindrom Bartleby este propus de Enrique Vila Matas, autorul cărții Bartleby and co.
    Scriitorul, în urma unei experiențe traumatice din tinerețe, ajunge să teoretizeze un întreg concept despre neputința de a scrie, în ciuda unei vădite și manifeste înzestrări literare. Cartea lui Vila-Matas e un colaj de povești despre așa numiții scriitori-bartleby, acei scriitori care nu se împacă/împăcau deloc cu operele lor.
    Autorul afirmă că respingerea propriei opere a devenit „un rău endemic al literelor din zilele noastre, o pulsiune negativă sau o atracţie pentru neant, care, în pofida (sau poate tocmai în virtutea) conştiinţei lor literare foarte exigente îi face pe unii creatori să nu ajungă niciodată să scrie; ori să scrie una sau două cărţi şi apoi să se lase de scris; ori chiar, după ce au început o scriere şi aceasta progresează, să rămână, într-o zi, literalmente paralizaţi pe vecie.”
    De aici a derivat ideea de literatură negativă – un termen folosit pentru acea literatură nepublicată care (totuși) există. Definiția literaturii negative e refuzul unui autor de a scrie, de a publica, precum și sentimentul profund al (auto)deprecierii, artiștii aceștia fiind numiți și artiști ai refuzului. Uneori e vorba și de acel blocaj al scrisului, de respingere, de greață, de nevoia de detașare față de orice înseamnă instituția unei opere.
    Culmea sau poate nu, literatura negativă afectează și influențează literatura pozitivă, cea publicată. Sindromul bartleby, care pare și este, după denumire, o maladie de natură psihologică, este exact acest sindrom al textelor aflate peren în șantier, iar autorii lor acuză o lipsă acută de inspiratie. Absența ”împlinirii” acestor texte este desăvârșită de ura față de literatură, un dezgust patologic, o delăsare.
    În această categorie a literaturii negative intră și bibliotecile fantomă care apar în jurul bibliotecilor reale. Bibliotecile fantomă sunt cele ce adăpostesc exact scriiturile lăsate de izbeliște și urâte de autorii lor, cărți cumva pierdute, refuzate de edituri, abandonate. Una dintre aceste biblioteci este Biblioteca Brautigan din America. Există, evident, o predilecție a postmodernismului pentru aceste opere suspendate și imperfecte, care neagă orice canoane legate de ideea de carte. Însă conceptul de opera non-finita își are rădăcinile încă din perioada renașterii, o întâlnim chiar și la Michelangelo care obișnuia, de multe ori, să lase sculpturilor sale o mică suprafață nefinisată (cum e statuia ce-l înfățișează pe David, care nu are creștetul șlefuit). Apoi, gustul și magnetismul pe care fragmentarea, informitatea și precaritatea le exercitau asupra romanticilor, mai apoi paradigma decandentismului care refuza orice șabloane sau doctrine deja existente ( un faimos bartleby era chiar Remy de Gourmont). În cele din urmă, ironia postmodernă și recuperarea parodică a ideii de operă.Un caz renumit este acela al lui Nikolai Gogol, care era deja faimos pentru alte scrieri când a publicat Suflete moarte. Gogol se afla atunci într-o fervoare religioasă și spera ca ceea ce scrie el să salveze cumva Rusia. Curând însă, dădu peste un preot care l-a convins că ceea ce nu are legătură directă cu Biserica Ortodoxă Rusă este un mare păcat, astfel că îi spuse lui Gogol să-și ardă manuscrisul pentru partea a doua din Suflete moarte. Gogol îl ascultă, și la ora 3 noaptea, pe 24 februarie 1852, și-a aruncat în flăcările șemineului manuscrisul. S-a apucat să postească, nu a mai mâncat nimic și a murit.

Faimoși bartlebies: George Bacovia, care își strigă în poezii neputința și disperarea, Kafka, care și-a lăsat manuscrisele nepublicate și l-a rugat pe prietenul său, Max Brod, să i le arunce în foc după moarte (noroc că poetul nu i-a respectat dorința testamentară), Emil Brumaru, care uitându-se la o coală albă liniată, spera ca acele linii să se întâlnească undeva în infinit împreună cu cuvintele pe care să nu fie nevoit să le scrie niciodată, Rimbaud care nu mai scrie nimic după vârsta de 20 de ani, Stendhal, care a aruncat o mulțime de manuscrise și mulți alții.

de pe http://hyperliteratura.ro

Pag 2 din 17 PrimulPrimul 1234712 ... UltimulUltimul

Permisiuni mesaje

• Nu poti deschide topice noi
  • Nu poti scrie raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti modica mesajul tau
  •