Pag 19 din 22 PrimulPrimul ... 9141718192021 ... UltimulUltimul

Topic: vox populi vox dei ?!?

VIP TEAM Expert Avatar mariusTut
    Data inregistrarii
    Dec 2008
    Blog Entries
    1
    Reputatie
    22112

Implicit Re: vox populi vox dei ?!?

Inselatorie vodafone SMS 303

Daca ati primit SMS de la Vodafone cu textul:

Felicitari! 072xxxxxxx e răsplătit cu şansa de-a juca gratuit pt. 300 Euro în numerar peste doar câteva ore cu Vodafone! Trimite cuvântul OK la 303, fără taxare!
    Aflati ca sunteti taxat zilnic cu 0,99euro centi timp de 100 de zile fara niciun castig daca trimiteti OK la 303.

Mai jos gasiti un material spre informare, daca il gasiti interesant, si aveti prieteni care au primit mesajul de mai sus, trimiteti acest mesaj mai departe.

Recidivă în înşelătorie: Vodafone România ne crede pe toţi fraieri!
    Arsenalul angrenat în bătălia acerbă pentru supremaţie pe piaţa telefoniei mobile se îmbogăţeşte şi se diversifică pe zi ce trece, scoţând la iveală noi „arme”, sub formă de promoţii, super-oferte, concursuri, premii şi câte şi mai câte alte bazaconii şi făcături, menite toate să atragă noi clienţi sau să „sustragă” cât mai mulţi bani din buzunarele actualilor clienţi. În cadrul acestei lupte sau, poate, pentru a-şi asigura nişte prime consistente de Crăciun şi Anul Nou, cei de la Vodafone recidivează în tentativa de a-şi înşela clienţii, făcând din nou apel la subtilitate, viclenie şi mizând pe credulitatea şi neatenţia oamenilor.

Aşadar, Societatea comercială Vodafone România S.A., în cooperare şi cu susţinerea societăţii comerciale greceşti Upstream S.A (oare zicea cineva ceva de greci şi încrederea pe care trebuie să le-o acorzi?!), (re)lansează Campania promoţională intitulată "100 de zile câştigătoare II” (un fel de reloaded) pentru promovarea serviciului "Pauza de Joacă". Sau cum ar zice nenea Iancu, „curat-murdar, mon’ cher!” Adicălea, fix acelaşi tip de campanie din cauza căreia, exact acum un an, sute de abonaţi ai Vodafone România se revoltau pentru înşelătoria căreia i-au căzut victime. Indignarea şi stupoarea care te cuprinde la aflarea veştii privind lansarea acestui „remake” este cu atât mai mare cu cât, pentru aceiaşi campanie, anul trecut, Vodafone România a fost amendată cu aproape 50.000 de lei pentru practici comerciale incorecte şi înşelătorie.

Din păcate, în noiembrie anul trecut, măsura sancţionării Vodafone România pentru această campanie a fost luată doar în judeţul Constanţa , în urma numeroaselor sesizări – ale celor înşelaţi – către Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorului (CJPC) Constanţa . Ceilalţi, din întreaga ţară, s-au lăsat, cel mai probabil, păcăliţi de mirajul premiului promis şi au plătit bani grei, îngroşând cu resemnare „mioritică” punga înşelătorului, încercând să se împace cu ideea că, pur şi simplu, au luat ţeapă „cu graţie”.

Un OK care-ţi deschide punga
    Dar să vedem în ce constă înşelătoria Vodafone şi cum am aflat despre această situaţie. Ca şi mine, probabil că mulţi dintre dumneavoastră aţi primit un sms de genul: „Ai reuşit! 072xxxxxxx e răsplătit cu şansa de-a juca gratuit pt. 300 Euro în numerar peste doar câteva ore cu Vodafone! Trimite cuvântul OK la 303, fără taxare!” (n.r. toate sublinierile îmi aparţin):
    Grila:
    Aparent, totul bine şi frumos, chiar promiţător. Având în vedere că ţi se promite că toată „joaca” e gratuită, urmezi cu sfinţenie indicaţiile din mesaj, nu?! Si eu, ca mulţi alţii probabil, am trimis (la ora 20:08:35 ) „OK” la 303 şi de aici a început „adevărata” distracţie!
    Imediat (la ora 20:08:47 ) am primit un nou mesaj: „Ai început perfect! Cursa ta spre 300 de Euro azi de la Vodafone deja a început cu 10 puncte = 10 şanse în extragere! Nu vei fi taxat! Urmează indicaţiile: Fiecare răspuns corect pe care îl dai GRATUIT îţi oferă mai multe şanse să câştigi 300 de Euro diseară de la Vodafone ! Urmează prima întrebare!”
    Pentru suma promisă, mă şi vedeam transpirând ca la „Vrei să fii milionar?”. Când colo, au început să curgă întrebări ca pentru tâmpiţei, stupide şi cu răspuns la mintea cocoşului, pentru ca nu cumva vreun „jucător” să piardă cursa. Iar între întrebări, mesaje încurajatoare şi pline de îndemnuri la perseverenţă… spre înavuţirea companiei Vodafone. Dacă nu mă credeţi, le reproduc în ordinea sosirii lor:

Ora 20: 08:52 : „Încă 20 de puncte pot fi ale tale chiar acum: Cine a fost votat preşedinte al României în 1996? 1= Constantinescu 2= Isărescu. Trimite 1 sau 2 la 303 GRATUIT !”. După ce reuşesc să mă opresc din râs şi mai beau o gură de ceai, dau, la ora 20:09:58 , răspunsul „1” şi mi se răspunde extrem de rapid:

Ora 20: 10:11 : „Corect! Ţine-o tot aşa! Ai 30 pct! Un răspuns corect te recompensează cu puncte crescătoare pentru 300 Euro diseară de la Vodafone !”
    Şi, aproape instantaneu, vine şi următoarea întrebare „încuietoare”:

Ora 20: 10:16 : „Demonstrează că te pricepi şi primeşti pe loc 30 de puncte: Care este cel mai populat continent? 1= Asia 2=Europa. Trimite 1 sau 2 la 303 GRATUIT !” Am stat niţel şi am cugetat, întrebându-mă unde sunt actualmente mai mulţi chinezi, rămaşi în China sau emigraţi în Europa. Aşa că „abia” la ora 20: 12:03 , am trimis, cu oarecare îndoială, cifra 1. Iar răspunsul a venit prompt, menit să mă flateze:

Ora 20: 12:16 : „Ce jucător grozav! Fii atent! Continuă cu răspunsuri corecte! Mai multe întrebări GRATUITE pentru 300 Euro diseară de la Vodafone ! Ai 60 de puncte!”

Ping-pong cu SMS-uri: Dă-mi unul, ia două
    Iar acest ping-pong rapid de mesaje a mai continuat câteva minute, miza crescând fabulos la fiecare nouă întrebare, la 40 de puncte, apoi la 70. Deja adunasem „moca” 100 de puncte şi „riscam” să ating 170, când, brusc, s-a aprins „beculeţul”. 170 de şanse la extragere pentru răspunsuri la nişte întrebări care ar stârni chiar şi zâmbetele unui şcolar mediocru?! Clar, ceva era „putred” în această afacere! Atunci am realizat că toată avalanşa de SMS-uri este menită să ţină clientul permanent în priză şi să nu-i dea răgazul să reflecteze, lucid, la implicaţiile acestui „joc”. În acel moment am decis să las baltă „semesiada” şi să văd cu ce se mănâncă toată distracţia, aşa că am dat fuga pe site-ul Vodafone România pentru a mă convinge că, efectiv, există un astfel de concurs şi să studiez cu atenţie regulamentul promoţiei.
    Bun, merg pe site. Şi caut şi caut… nici un concurs… insist! Mă mai uit din nou la SMS-urile primite, nici un nume de concurs, de acţiune, de competiţie, mai mult, nici un număr de telefon al expeditorului, doar „Vodafone”, atât. Neavând alt indiciu, dau „Caută” pe site-ul Vodafone după cuvintele-cheie „SMS 303” . NADA! Disperată, apelez la „amicul” Google, caut tot după „SMS 303” şi, SURPRIZĂ! Primul rezultat returnat a fost „Atenţie, fraudă în numele Vodafone”, postat în 15.10.2010, pe un blog personal… Ajutată de comentariile la această postare, am descoperit, din aproape în aproape, câteva dintre zecile de articole, anchete, analize şi postări pe forumuri pe marginea Campaniei Vodafone, care numai de bine nu ziceau: „Atenţie la mobil: Cum se înşeală prin SMS”, „Încă o ţeapă marca Vodafone”, „Vodafone, verificat pentru practică înşelătoare”, „Clienţii Vodafone păgubiţi de escrocheria 100 de zile câştigătoare se organizează pentru a cere pedepsirea companiei”, „Mega escrocherie concurs VODAFONE”, „Înşelăciunea jocului SMS Vodafone Pauza de joacă” şi “Vodafone, amendat datorită constănţenilor”. Graţie link-urilor inserate în aceste materiale am reuşit, după săpături intense, să identific, pe site-ul Vodafone, pagina aferentă acestei campanii. Dacă vreţi să o vedeţi şi dumneavoastră, intraţi pe site-ul Vodafone, apoi urmaţi paşii: Personal >> Servicii >> Apelare şi mesagerie >> SMS >> Pauza de Joacă. Simplu, nu? Probabil, intenţionat, pagina a fost „îngropată” adânc în structura site-ului, nu care cumva să dea vreun amărăştean peste ea şi să se lămurească ce cacialma îl paşte.

Concurs cu „acte” în regulă?
    Pe scurt, am găsit concursul, inclusiv REGULAMENTUL CAMPANIEI PROMOŢIONALE „100 de zile câştigătoare” PENTRU PROMOVAREA SERVICIULUI „PAUZA DE JOACĂ”. Dat fiind că sunt aşa bine „organizaţi”, mi s-a părut ciudat de ce nu mi-au spus în SMS despre ce este vorba, concret? Şi aceasta nu a fost singura mea nelămurire. De fapt, din acea clipă, nedumeririle s-au ţinut lanţ şi au ieşit la iveală doar datorită faptului că am avut răbdarea fără margini, de a parcurge regulile alambicate ale concursului. Concurs şi nu prea, de fapt înşelătorie clară, dar cu regulament! Isteţi cei de la Vodafone , nu înşeală oricum, ci pe bază de regulament. Dacă nu mă credeţi, haideţi să spicuim împreună, cu comentariile de rigoare, câteva pasaje din regulament.
    OK! Dacă e să ne referim chiar la primul mesaj primit, faza cu „şansa de-a juca gratuit” este reală, asta dacă se participi doar la „Promoţia Standard ” (cf. Art. 13, lit. a din regulament): „Toţi clienţii Vodafone vor avea acces să participe gratuit într-un joc de întrebări şi răspunsuri prin SMS care conferă şanse de câştig în trageri la sorţi zilnice. Participanţii pot câştiga suma brută de trei sute (300) de Euro în fiecare zi, pe Durata Promoţiei (denumită în continuare „Promoţia Standard”). Jocul nu presupune niciun cost pentru Participant, având rolul de promovare a serviciilor Vodafone de divertisment prin SMS, inclusiv a serviciului Pauza de Joacă.” Până aici toate bune şi frumoase, idilic de-a dreptul! Mai mult, într-adevăr, expedierea SMS-urilor către Vodafone România, este, de asemenea, gratuită!
    Atunci, vă veţi întreba, unde-i „şmecheria”?! Pitită, subtil şi subversiv, chiar în primul anunţ! Nu cumva mi se indica foarte precis şi imperativ: „Trimite cuvântul OK la 303, fără taxare!”? Da, fără taxare pentru trimiterea SMS-ului, însă consecinţa, foarte gravă, a acestei acţiuni o puteţi descoperi abia în Art. 22: „Prin trimiterea unui SMS gratuit la unul din numerele scurte 303 sau 304 (SMS Înregistrare Premium) cu cuvântul cheie “START” (“Cuvântul Cheie”) sau alte Cuvinte Cheie indicate de Organizator şi care exprimă acordul de participare (de exemplu VIP, CÂŞTIG, OK, JOC, EURO, BANI), Participanţii activează Serviciul Recurent începând cu ziua trimiterii mesajului şi până la finalul Promoţiei (17 ianuarie 2012)…”

De vrei, de nu vrei, plăteşti!

Pentru cei ce nu ştiu ce reprezintă Serviciul Recurent, pot afla din Art. 12, alin (a), unde eşti lămurit că: „…permite accesarea Serviciului zilnic, în schimbul taxării zilnice în mod automat şi recurent (“Serviciul Recurent”) cu suma de 0.99 EURO/zi (TVA incl).” Deci, v-aţi prins cum devine chestiunea? Extrem de simplu! Odată ce ai făcut gafa şi ai urmat îndemnul celor de la Vodafone de a trimite un SMS (gratuit, e drept) cu mesajul „OK” (sau alte cuvinte cheie numai de ei ştiute, pe care nu s-au obosit să le exemplifice în Art. 22) la numărul 303 sau 304,în mod automat, zi de zi, factura ta telefonică este încărcată cu câte 0.99 Euro/zi! Iar dacă nu te prinzi la timp de şmecheria asta, până în 17 ianuarie 2012, când se termină promoţia, poţi să verşi din buzunarul tău în visteria Vodafone „numai” vreo 98 de Euro. „Gratis, mamă soacră!”
    Când şi cum se încasează taxa zilnică, aflăm din Art. 23: „Taxa este reţinută zilnic la o ora care este la latitudinea Organizatorului prin primirea de către Participant a unui SMS de la numărul scurt 304 ce va confirma taxarea şi participarea în promoţie. Organizatorul îşi declină orice răspundere în cazul în care, din orice motive, Participantul nu primeşte SMS-ul trimis zilnic de la numărul scurt 304. Participantul este taxat zilnic cu 0,99 EURO (TVA inclus) independent de primirea sau nu a SMS-ului de la numărul scurt 304.” Adică, chiar dacă îţi închizi telefonul sau nu răspunzi la SMS-uri , odată activat Serviciul Recurent, plăteşti şi tot plăteşti, de vrei, de nu vrei.
    Problema cea mai gravă este că toate aceste reguli nu sunt aduse la cunoştinţa clientului Vodafone în momentul în care este invitat să trimită „cuvântul OK la 303, fără taxare!”. Ulterior, nici pe parcursul schimbului de întrebări, răspunsuri şi încurajări, clientul nu e avertizat de beleaua în care se bagă de bună voie şi nesilit de nimeni, ademenit doar şi păcălit de cei de la Vodafone România.

Dă „friptului” mintea de pe urmă
    În cazul în care aţi „muşcat” deja momeala şi v-aţi activat, inconştient, Serviciul Recurent, prima acţiune pe care trebuie să o întreprindeţi vă este indicată chiar de cei de la Vodafone , care, în Art. 32 din regulamentul campaniei, precizează: „Participantul poate opta să întrerupă Serviciul Recurent prin apelarea gratuită a numărului *222, de luni până vineri între orele 10:00 – 22:00 şi sâmbăta-duminica între orele 10:00-18:00 sau oricând, prin trimiterea, gratuit, a comenzii „STOP” către numărul scurt 303 sau 304.” Eu am ales ultima variantă, cea cu SMS conţinând „STOP”, ceea ce vă recomand şi dumneavoastră, deoarece, la „*222, în mod cert, nu veţi găsi nici un operator disponibil pentru dezactivare. Eventual vă veţi întreţine cu „roboata” care vă va povesti câte-n lună şi-n stele despre cât de sublime, minunate şi fără pereche sunt serviciile oferite de Vodafone România. Am încercat şi eu să vorbesc cu cineva de la Vodafone să mă lămurească despre această campanie, dar sunt totalmente "inabordabili". Chiar dacă îşi cer scuze la fiecare apel că nu au operatori disponibili... Cu scuzele lor nu lămurim problemele noastre legate de "bunele lor intenţii" de-a ne oferi GRATIS, chipurile, entertainment. Merci, dar în condiţiile date cred că preferăm să ne lipsim de entertainmentul purtând marca Vodafone România...
    Trebuie să vă mai precizez că, abia după ce am dezactivat Serviciul Recurent am fost informată de Vodafone că: „Nu ai şansa să câştigi în extragerile de 3000 E! Vrei să ai şansa? Trimite START la 304! Regulament: vodafone.ro/pj. Te înscrii în Pauza de Joacă pt 0.99 Eur/zi”. Adică, după ce m-au pierdut de clientă la concurs – pentru a mă ademeni din nou în joc – suma s-a transformat din 300 în 3000 de Euro. Şi tot acum aflu de la ei că există un regulament şi chiar un link direct către acesta, başca m-au informat pentru prima dată despre Pauza de Joacă şi costurile care le implică această promoţie. Cam târziu, stimaţi vodafonişti, calul plecase!
    Iar după ce veţi fi reuşit să anulaţi stupizenia de Serviciul Recurent, în cazul în care deja aţi „cotizat” întru prosperitatea celor de la Vodafone , vă recomand să urmaţi exemplul păgubiţilor de anul trecut din Constanţa, reclamând acest fapt către Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorului la care sunteţi arondat, având astfel şanse să vă recuperaţi pierderea.
    Nu în ultimul rând, mă întreb cum ar răspunde „invitaţiei” la Pauza de Joacă cei care nu au acces în mod curent la Internet , pentru a se informa, că doar telefon mobil are toată lumea activă. Ei de unde să afle cât de măiestru sunt traşi pe sfoară?

"Acolo unde toti gandesc la fel, nimeni nu gandeste prea mult." - Walter Lippman
    - Cele cinci simţuri ale noastre sunt cu totul insuficiente dacă ne lipseşte simţul umorului, bunul simt si simtul masurii-
    - "Una dintre cele mai grele boli pe lumea asta este sa nu însemni nimic, pentru nimeni" - Tereza de Calcutta

VIP TEAM Expert Avatar mihapred
    Data inregistrarii
    Feb 2008
    Varsta
    59
    Reputatie
    75293

Fericirea o poți atinge uneori, doar după ce-ai găsit armonia cu tine însăți/însuți.
    Miha

VIP TEAM Expert Avatar wizzard
    Data inregistrarii
    Jan 2007
    Brusells, Eindhoven, Maastricht, Amsterdam
    Blog Entries
    10
    Reputatie
    4665

Raed Arafat a tras (în sfârșit) preșul de sub picioarele lui Băsescu

Băsescu a fost învins pentru prima dată în carieră, pentru că a comis o greşeală majoră: s-a prezentat în rolul de salvator al patriei în faţa omului care a creat si dezvoltat "super-Salvarea" (nb: SMURD) în România.

Traian Băsescu a sărit pe dr. Arafat ca pe un ordinar adversar politic, încercând să-l doboare în stilul său murdar și după manualul propriu de luptă cu coruptul, cu ticăloşitul sau cu tonomatul. Din pacate pentru el (ptr Băsescu), două lucruri nu i-au mers:

1) Dr. Raed Arafat n-a făcut nici un gest în a se coborâ la nivelul lui Băsescu și să se lupte cu acesta, Arafat luptând doar cu un proiect de lege. Un profesionist adevărat (și nu unul închipuit), un om de caracter si dând dovadă de demnitate, dr. Arafat a preferat să-și prezinte demisia.

2) După câteva lovituri sub centură și după încercarea de a-l terfeli în noroi pe omul și medicul Arafat, Băsescu, obişnuit să primească doar ovaţii și aplauze, s-a trezit cu mii de civili ieşiţi pe stradă "urându-i numai de bine" prin intermediul sloganului lansat anul trecut de poliţişti la Cotroceni: "ieși afară, javră ordinară!!!".

Este extrem de surprinzătoar faptul că ieşirea din amorţire a românilor (finalmente) nu se datorează faptului că guvernul vrea să mai ia/taie/nenorocească ceva. Populaţia e (deja) prea obişnuită s-o încaseze, ca să mai iasă în stradă pentru așa ceva. Dar au făcut-o pentru că un profesionist adevărat și om admirabil a fost batjocorit. Preşedintele a subestimat uriaşul capital de simpatie şi încredere a "Domnului SMURD".
    Rareori ni s-a întâmplat să ne transformăm profesioniştii în eroi; dr. Raed Arafat e excepţia care dă planuri (ale multora dintre politicieni, inclusiv din opozitie) peste cap.

Nu ştiu câţi oameni au citit proiectul legii de reformă a Sănătății, dar nici nu aveau de ce s-o facă, dintr-un motiv simplu: dacă doctorul Raed Arafat a spus că nu e în regulă ce vor ăştia să facă la Urgenţă, înseamnă că aşa e.

Când doctorul Raed Arafat a fost practic gonit de la Sănătate, m-am gândit că ăştia ar fi fost în stare afară să-l dea afară şi pe Henri Coandă de la Transporturi şi să-l zvârle pe Spiru Haret de la Educaţie. După care să-i demaşte – pe unul că a furat piese şi pe celălalt că a ciordit din cornul copiilor. Apoi să-şi pună neamurile în locul lor.

Data inregistrarii
    Feb 2008
    Varsta
    59
    Reputatie
    75293

Traian Basescu a reusit intr-adevar sa-i scoata pe romani din sarite !!!
    Din pacate noi nu am avut in ultimii 20 de ani prea multe exemple de oameni cinstiti si priceputi. Printre gramezile de lichele catarate in posturi nemeritate, ajunsese si un OM, care a vrut sa faca ceva bun si a pus pe picioare un serviciu medical de urgenta. Culmea - chiar functiona !
    Despre sistemul ce ar rezulta prin alpicarea noii legii a sanatatii, Arafat spune : "E un sistem dezintegrat care se va dezvolta in 2,3, 4 ani. Cand o sa ne trezim unde am ajuns, o sa fie ireversibil. E un bilet dus, fara intors", spune Arafat despre sistemul de urgenta ce ar rezulta odata cu aplicarea noii legi a sanatatii.

Abuzul timonierului in deriva, care l-a determinat pe seful SMURD sa-si dea demisia, i-a infuriat pe romani.
    Ce nu corespunde in CV-ul medicului Arafat ? ... Pai, nu-i pe lista ! Care lista ? Aia ... stiti voi care !
    In schimb, romanii au apucat sa-l puna pe lista lor, o lista dureros de scurta, la care nu mai pot renunta, pentru ca si-ar pierde orice urma de stima fata de sine, orice farama de speranta in ”mai bine” !
    Marinelu' a incasat-o binisor ! Eu cred ca n-a fost prima data: au fost si politistii. Deci, se poate !

Cateva informatii despre Raed Arafat :
    Grila:
    Raed Arafat s-a născut pe 24 mai 1964 în Damasc, capitala Siriei, dar a copilărit în orașul Nablus, aflat în nordul Cisiordaniei. Acolo, împreună cu alți colegi de clasă, a înființat o echipă de prim ajutor, fapt care a evidențiat pasiunea sa pentru medicina de urgență. În anul 1981, la vârsta de 16 ani, a emigrat în România pentru a studia medicina.
    A studiat limba română la Pitești, iar ulterior a urmat cursurile Universității de Medicină Iuliu Hațieganu din Cluj și s-a specializat la Târgu Mureș și Cluj în anestezie terapie intensivă.
    În septembrie 1990, cu ajutorul Clinicii de Anestezie Terapie Intensivă, sunt puse bazale unui centru de urgență asemănător celor din Uniunea Europeană, format dintr-un echipaj calificat medicalizat. Inițial, serviciul a funcționat sub denumirea SMUR (Serviciul Mobil de Urgență și Reanimare) deoarece la acea vreme nu se puteau face descarcerări. De-a lungul anilor 90', serviciul de urgență a continuat să se dezvolte, stabilind legături cu mai multe state europene, printre care Marea Britanie și Norvegia. În prezent, SMURD este prezent în 36 de județe, inclusiv în București.
    În anul 2003 a primit Ordinul National „Pentru Merit” în gradul de Cavaler acordat de președintele României în funcție în acea perioadă Ion Iliescu, pentru întreaga activitate științifică și de cercetare, pentru contribuția deosebită la dezvoltarea și promovarea tehnologiei informației și comunicațiilor în România.
    La 31 decembrie 2005, Raed Arafat a fost decorat de către Traian Băsescu, președintele României, cu Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Ofițer, pentru eforturile depuse în salvarea oamenilor la inundații și pentru eforturile depuse zi de zi pentru salvarea vieților a numeroși români. De asemenea, tot datorită muncii depuse de echipa sa, publicația Jurnalul Național la numit pe doctorul Arafat „Omul zilei”.
    În 2010 a fost numit profesor invitat la Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara.
    (Sursa : Wkipedia)

Targu Mures

Bucuresti

Fericirea o poți atinge uneori, doar după ce-ai găsit armonia cu tine însăți/însuți.
    Miha

Data inregistrarii
    Jan 2007
    Blog Entries
    10
    Reputatie
    4665

Este adevarat ca de ceva ani romanii sunt in cautarea unei idei, a unui om, care sa-i reprezinte cu adevarat ca OM si PROFESIONIST. Este interesant de remarcat ca de ceva vreme singurele modele demne de urmat sunt cele oferite de cetateni straini (sau de origine straina). Raed Arafat reprezinta un astfel de exemplu de idee, de OM si de PROFESIONIST si, in acelasi timp, constituie o palma dura data tuturor politrucilor (si amatorilor de parvenetism politichienesc) cu vise si ambitii de prea-marire, de "singuri" si "autentici" reprezentanti ai poporului, doar prin faptul ca (din nefericire pentru noi toti ceilalti) s-au nascut pe acest pamant si au capatat cetatenia romana de la nastere.

Data inregistrarii
    Jan 2007
    Blog Entries
    10
    Reputatie
    4665

Iata si imaginea perceputa pe plan extern privind evenimentele si protestele din ultimele 3 zile:
    Associated Press

460041-agissait-troisieme-journee-consecutive-protestations.jpg
    foto: Octav Ganea, AP

La troisième journée consécutive de protestations anti-gouvernement, alors que les Roumains sont descendus dans les rues pour exprimer leur ras-le-bol face aux mesures d'austérité et à la dégradation de leurs conditions de vie.

Des heurts ont été rapportés, en Roumanie, entre des policiers et une foule de manifestants dispersés à tirs de gaz lacrymogène, samedi.

Il s'agissait de la troisième journée consécutive de protestations anti-gouvernement, alors que les Roumains sont descendus dans les rues pour exprimer leur ras-le-bol face aux mesures d'austérité et à la dégradation de leurs conditions de vie.

Ces manifestations sont les plus importantes à survenir depuis l'arrivée au pouvoir du président Traian Basescu, en 2004. Le soulèvement populaire découle d'une frustration contre les compressions salariales dans le secteur public, la réduction des avantages, la hausse des impôts et la corruption endémique.

Le gouvernement de la Roumanie a contracté un prêt de 27,5 milliards $ sur deux ans, en 2009, auprès du Fonds monétaire international, de l'Union européenne et de la Banque mondiale, alors que son économie reculait de 7,1 pour cent. En contrepartie, le pays a imposé de sévères mesures d'austérité, réduisant les salaires des fonctionnaires de 25 pour cent et augmentant les impôts.

La grogne s'est toutefois concrétisée après la démission d'un populaire responsable de la Santé publique, Raed Arafat. Le Palestinien, qui détient aussi la citoyenneté roumaine, s'est opposé aux réformes proposées par le gouvernement dans le secteur de la santé. Le président Basescu a demandé au gouvernement de faire marche arrière à ce chapitre vendredi, mais la colère s'était déjà propagée dans la population.
    Des observateurs ont dressé un parallèle avec le Hongrois Laszlo Toekes, à la suite des importantes démonstrations de soutien accordé à M. Arafat. L'opposition de M. Toekes au défunt dictateur Nicolae Ceausescu avait conduit, en 1989, à la révolte anticommuniste.

Neuf personnes ont été blessées en Roumanie dans les affrontements avec les policiers, ont rapporté les autorités. Un journaliste télé était au nombre des blessés après que des manifestants eurent lancé des pierres, tandis qu'un policier a subi des blessures à la tête pendant le rassemblement non autorisé à Bucarest, la capitale roumaine. La police a arrêté 129 personnes, dont des partisans d'équipes de soccer déjà connus des autorités pour leur comportement violent.

sursa: Associated Press

Alumni Super Initiat Avatar ionv
    Data inregistrarii
    May 2008
    Blog Entries
    3
    Reputatie
    10699

Iulian Urban :
    „Nu cumva suntem nişte viermi care îşi merită soarta, şi asta pentru că majoritatea dintre noi ne lăsăm induşi în eroare de dejecţiile din haznalele Antenelor via USL?”

EVZ.ro

De ce nu mai suportăm?
    De-aia. Pentru că nu suntem viermi.

http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&...R35pPA&cad=rja
    Amare foarte sunt toate cuvintele,/ de-aceea lăsați-mă/ să umblu mut printre voi,/ să vă ies în cale cu ochii închiși. Lucian Blaga „Către cititori”

Data inregistrarii
    Jan 2007
    Blog Entries
    10
    Reputatie
    4665

Ministrul Sănătăţii, Ritli Ladislau: "Aştept un telefon de la doctorul Arafat" [sursa: http://www.adevarul.ro/actualitate/e...28737512.html]

Ministrul Sănătăţii, Ritli Ladislau, a anunţat astăzi că îl aşteaptă pe doctorul Raed Arafat să colaboreze în privinţa proiectului Legii sănătăţii.
    "Îl aşteptăm pe doctorul Arafat să colaboreze cu noi, este preşedintele Comisiei de urgenţă a ministerului. Am vorbit cu dumnealui atunci când a plecat şi l-am rugat să rămână pentru că este nevoie să colaborăm în noul proiect de lege", a declarat ministrul Sănătăţii, citat de Realitatea TV.

Întrebat dacă doctorul Arafat ar putea reveni în funcţia de subsecretar de stat, Ritli Ladislau a răspus că nu ştie şi că aceasta este o decizie a primului-ministru. "Pe postul de subsecretar de stat este dr. Andrei Georgescu, decizia schimbării acestuia poate fi luată numai de către premier", a mai spus ministrul Sănătăţii.

Ministrul a mai spus că nu s-a gândit dacă ar putea face o propunere premierului pentru readucerea doctorului Raed Arafat în funcţia de subsecretar de stat. Ritli Ladislau a mai spus că ar dori să folosească experienţa lui Raed Arafat în proiectul noii legi a sănătăţii şi a reiterat totodată ideea că urgenţa nu se va privatiza.
    "Aştept un telefon de la doctorul Arafat. Dorim să reluăm discuţiile privind proiectul noii Legi a sănătăţi cât mai curând şi cu profesionişti", a spus Rittli Ladislau.
    Ha, ha. ha, dresul busuiocului... dupa ce a explodat strada....

Premierul Premierul Emil Boc declara, la Palatul Victoria, ca: "Fostul subsecretar de stat în Ministerul Sănătăţii Raed Arafat este binevenit să revină în minister sau să participe la elaborarea noului proiect de lege privind sănătatea în cadrul comisiei care va fi formată în acest sens, dacă va dori acest lucru".

Dupa ce au spart carul cu oale, amu se chinuie sa lipeasca cioburile... doar, doar vor mai tine "apa"....

Data inregistrarii
    Jan 2007
    Blog Entries
    10
    Reputatie
    4665

"Dialogul" unui "vierme"(*) cu Basescu si Boc

Buna ziua, domnilor(?!?),
    Am inteles ca, mai nou, doriti dialog pe toate palierele. Frica, de buna seama, are darul sa va dezlege limbile. OK, poftiti la dialog, cam astea sunt temele pe care le propun eu:

1. As dori sa-mi amintiti daca ati vrut dialog si atunci cand ati decis sa taiati pensiile si salariile. Nu de alta, dar eu imi amintesc ca anuntul a venit din senin. De la Cotroceni. Atunci nu vroiati dialog pe toate palierele?
    2. Sa nu uitam sa vorbim despre Rodica Culcer. O stiti? Incalca de mult legea pentru care mari actori au fost alungati de pe scena. Dar ea, cumva, misterios, nu poate fi scoasa la pensie. Si face stiri pline de viata despre voi, la TVR. Mult m-ar bucura sa-mi explicati de ce ea nu e o pensionara nesimtita, in timp ce Mircea Albulescu sau Radu Beligan sunt.
    3. As vrea sa dialogam putin despre Roberta Anastase si Sever Voinescu. Cei doi au furat la vedere un vot in Parlament. Un vot cat viata a milioane de pensionari. As vrea sa-mi amintiti ce dialog ati avut atunci cu o intreaga societate civila care a protestat?! As vrea sa vorbim putin si despre ce a raspuns atunci Parchetul subordonat dvs: ca furtul in Parlament priveste strict Parlamentul. As vrea sa-mi explicati clar, tacticos: cu ce e mai bun un hot de suveranitate nationala decat un "golan" care, plin e frustrare justificata, arunca cu o piatra?
    4. As fi extrem de interesat sa discutam putin si despre declaratiile de venit ale familiei Basescu. Despre nenumaratele case luate, vandute si revandute la Casuneni de tot soiul. As vrea din tot sufletul sa inteleg cum se fac milioane de euro din notariat la comune si sate. Pana acum, vai, nu ati vrut sa dialogati despre asta.
    5. As mai dialoga cu voi nitel despre bugetul SRI, SPP si STS. Mult m-as bucura sa inteleg cum de tasnesc din pamant atatia bani cand vine vorba de protectia voastra fizica si informativa, in timp ce va lacomiti la 25 de lei din pensia parintilor mei.
    6. Si despre asumarea raspunderii si despre tsunami-ul de ordonantele de urgenta as vrea sa vorbim. Despre comasate si toate cele. As vrea sa-mi amintiti de cate ori v-a mai placut sa vorbiti cu noi pe multiple paliere atunci cand ati vrut sa treceti ceva, orice, prin Parlament. Eu imi aduc aminte ca v-a durut in cot de dialog, ca nu ati primit pe nimeni in audienta, ca nu ati participat nici macat la o nenoricita de dezbatere – dar, ma rog, eu sunt un simplu "vierme", deci o cantitate neglijabila ce poate fi strivita sub bocancul guvernului iluminat.
    7. Cand ati facut bugetul, nu v-a placut dialogul, pare-mi-se. Cate amendamente din partea societatii civile ati acceptat atunci? Amendamente care strigau despre bani pentru sanatate si educatie, nu doar pentru bisericile din colegiile voastre. Stati sa imi amintesc: niciunul. Nici macar un singur amendament. Ma, voua nu va placea dialogul…
    8. Si despre raportul trimestrial al presedintelui as vrea sa vorbim: ala din Piata Universitatii, de cand l-am ajutat ca viermii la suspendare. N-a mai venit de-atunci in Piata, sa mai depanam amintiri, sa ne mai spunem o parere. Nimic: cica el a fost, dar nu era nimeni acolo. Dar acum, uite, suntem, ia poftiti pe la noi…
    Despre toate astea, si multe altele, as vrea sa vorbim pe multiple planuri.
    Unde ne vedem? Unde dialogam?!? Sa fac pentru voi o rezervare de "loc" la Belu?!?
    Eu vin oriunde, ca de doua mandate prezidentiale va tot caut sa dialogam, dar in zadar.

Data inregistrarii
    May 2008
    Blog Entries
    3
    Reputatie
    10699

Citat Citat wizzard Afiseaza mesajul
    [h=2]Ministrul Sănătăţii, Ritli Ladislau:
    La asta, chiar nu mă așteptam.
    Încă un reevaluat.
    Cel mai tare m-a enervat faptul că Arafat s-a lăsat „reevaluat”.
    Eu nu m-aș fi întors la funcție, mai ales că nu am auzit scuzele publice. Dacă i se cerea, ca specialist, putea să colaboreze, fără a se mai înhăma la căruța cu oranjadă contrafăcută.
    Dacă mâine va fi ușuit din nou, ce va face?
    Amare foarte sunt toate cuvintele,/ de-aceea lăsați-mă/ să umblu mut printre voi,/ să vă ies în cale cu ochii închiși. Lucian Blaga „Către cititori”

Data inregistrarii
    Jan 2007
    Blog Entries
    10
    Reputatie
    4665

Va intra in anonimat, caci a doua oara nu-l mai baga (oricum) nimeni in seama (nici "iluminatii" si nici "strada").

NB: Si eu, intr-o situatie similara, as fi declinat sa mai revin in functie. Sa colaborez, alaturi de un grup de profesionisti reali, la conceperea unei legi a sanatatii... sanatoase... da, as fi participat, insa sa fi revenit in cloaca lui Boc... hmmm.... sub nicio forma.

Data inregistrarii
    Feb 2008
    Varsta
    59
    Reputatie
    75293

Citat Citat ionv Afiseaza mesajul
    La asta, chiar nu mă așteptam.
    Încă un reevaluat.
    Cel mai tare m-a enervat faptul că Arafat s-a lăsat „reevaluat”.
    Eu nu m-aș fi întors la funcție, mai ales că nu am auzit scuzele publice. Dacă i se cerea, ca specialist, putea să colaboreze, fără a se mai înhăma la căruța cu oranjadă contrafăcută.
    Dacă mâine va fi ușuit din nou, ce va face?
    Cum sa colaboreze ? Sa se roage de fiece neica nimeni sa-l lase sa faca bine cu forta ?
    Orice medic depune un juramant - juramantul lui Hipocrate. E mai presus de orice orgoliu personal ...
    Eu cred ca asta e motivul intoarcerii. Avea de terminat ceva mult mai important ...

Miha

Data inregistrarii
    May 2008
    Blog Entries
    3
    Reputatie
    10699

Citat Citat mihapred Afiseaza mesajul
    Cum sa colaboreze ? Sa se roage de fiece neica nimeni sa-l lase sa faca bine cu forta ?
    Orice medic depune un juramant - juramantul lui Hipocrate. E mai presus de orice orgoliu personal ...
    Eu cred ca asta e motivul intoarcerii. Avea de terminat ceva mult mai important ...

Precizam „ Dacă i se cerea, ca specialist, putea să colaboreze...” Nu să se roage.
    Ce garanție are/avem că va fi lăsat să facă bine?
    Dar, asta e. În urmă cu 3 zile era incapabil iar acum, cu voia lui, a fost reevaluat.
    Oricum chestia devine din ce în ce mai balcanică și aduce cu promisiunile alea (făcute la sugestia coanei Leana „ dă-le ceva, dă-le ceva...) „am hotărât să vă mărim retribuția cu 100 lei.”.
    Vreau să fiu bine înțeles. Nu-l judec pe domnul Arafat. Fiecare are dreptul de a alege.Oricum , a dovedit că se pricepe în domeniul lui.

Data inregistrarii
    Feb 2008
    Varsta
    59
    Reputatie
    75293

Ioane, scuza-ma, nu am vrut sa polemizez cu tine. Doar ca atunci cand lucrezi cu oameni, cu vietile oamenilor, e mult mai greu sa renunti.
    Eu formez oameni (adica lucrez cu copii ) - atunci cand lucrezi cu ”suflet” si formezi sau salvezi suflete, e mult mai greu sa lasi lucrurile neterminate.
    Medicina, ca si scoala, nu se face numai ”la rece”, ea implica de multe ori ”ceva in plus”, ceva la care e greu sa renunti...
    Miha

Data inregistrarii
    May 2008
    Blog Entries
    3
    Reputatie
    10699

Citat Citat mihapred Afiseaza mesajul
    [B][COLOR=darkviolet]
    Ioane,
    Nu e vorba de polemică. Fiecare are propriile păreri.
    Și nu e nevoie de scuze.

O veste bună pe ziua de azi.
    Demonstranții l-au fugărit și pe „liberalul ” Orban.

Pag 19 din 22 PrimulPrimul ... 9141718192021 ... UltimulUltimul

Tag-uri pentru acest topic

Permisiuni mesaje

• Nu poti deschide topice noi
  • Nu poti scrie raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti modica mesajul tau
  •