Pag 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Topic: In vacanta cu familia - Ce-mi recomandati?

Moderator Expert Avatar floricel61
    Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Icon14 In vacanta cu familia - Ce-mi recomandati?

Cu masina mergem in ritmul impus de noi , plecam cand dorim, stam cat ne permitem. Dar de multe ori nu stim unde sa petrecem sau care sunt detaliile pentru o vacanta, un concediu, un weekend placut. Ce ne recomandati?
    Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Implicit Re: In vacanta cu familia - Ce-mi recomandati?

Cheile Râmeţului

Accesul în această zonă este din Teiuş. La 18 km se află Mănăstirea Râmeţ, şi de acolo se mai continuă drumul pe o lungime de 6 km dealungul văii, în Defileu. La cca.45 de minute de la Cabana Râmeţ se ajunge la capătul de aval al Cheii Râmeţului.

Cheile Râmeţului reprezintă cel mai mare obiectiv natural din Munţii Trascăului şi un obiectiv turistic deosebit din Munţii Apuseni. Au fost declarate rezervaţie naturală complexă în anul 1969. Zona este străbătută de pârâul Rămeţ care în apropiere de oraşul Teiuş se varsă în Mureş. Între vârfurile Trascău, Urmezu şi Vulturilor, pârâul Rămeţ formează un sector de chei, pe o lungime de 1km.

pârâul Ramet.jpg

Comuna Ramet .jpg

Cazare Pensiunea Ramet 1 .jpg

Peisaj Ramet .jpg

Cazare Pen. Ramet 2 .jpg
    Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Mănăstirea Râmeţ, cea mai veche mănăstire din Ardeal, atestată documetar în secolul XIV (anul 1376). Lăcaşul este situat la 18 km de Teiuş, 34 km de Alba Iulia. Biserica nouă are două hramuri „Adormirea Maicii Domnului“ şi „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel“, iar biserica veche are hramul „Sfântul Gheorghe”.

Cazarea turiştilor se face indiferent de sezon în cadrul mănăstirii gratuit sau în satul de vacanţă unde tarifele variază între 60 şi 100 lei.

Manastirea Ramet .jpg

In curtea manastirii

Manastirea Ramet - Izvorul Tamaduirii.jpg

Loc cazare manastire .jpg

Biserica veche

Biserica veche Ramet.jpg

Biserica veche Ramet 2 .jpg

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Uneori cautam un loc pe litoral, ( chiar daca nu este prea linistit ) dorind sa fii alaturi de prietenii si copii lor, sa avem curte, sa fim aproape de satul de vacanta.

Sunt si avantaje si dezavantaje, cei care au fost la Mamaia in satul de vacanta la Hanul Moldova ma pot completa, ceilalti pot sa afle.........

Hanul este situat in satul de vacanta Mamaia .
    Este compus din:
    - 3 vile cu 8, 5, 7 camere duble matrimoniale bai proprii, tv, frigider, aer conditionat
    - 2 vile sunt cu etaj, una nu este

Pensiunea Han Moldova .2.jpg

- 4 casute de 2 locuri cu baie la comun

- 3 camere de cate 6 locuri cu baie la comun

Pensiunea Han Moldova 3.jpg

Pensiunea han Moldova 6.jpg

Avantaje:
    - curte interioara mare, copiii si adultii se pot relaxa, se poate lua masa, copiii se pot juca fiind usor de supravegheat
    - hanul este amplasat in mijlocul satului de vacanta
    - varietatea camerelor da posibilitatea alegerii confortului dupa buzunar :au in dotare casute, camere cu baie, camere fara baie.
    - hanul este situat la umbra fiind inconjurat de copaci
    - parcul de distractie aproape
    - se poate servi masa cu specificul pe care il doresti
    - este bucatarie in cazul in care la copii trebuie sa incalzesti ceva
    - relativ aproape de plaja.... nu va zic metri sau minute ca as gresi!

Dezavantaje :
    - galagie mare
    - cazarea nu este pe plaja
    - curatenia o intretii , poti sa-ti faci ..(nu te cearta nimeni ca ai facut mizerie in camera)

Astept si pe altii daca doresc sa mai dezvolte acest subiect....cazare in satul de vacanta la Pensiunea Han Moldova sau alte locuri de cazare .....!

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Am plecat din Deva pe traseul: Deva - Caransebes - Resita - Gradinari -Oravita- Naidas - Kovin - Smederevo - Nis (aceasta portiune este autosatrada taxa 5 E) - Nis - Leskovak (aceasta portiune este autostrada taxa 2 E) - Leskovak - granita Macedonia (drum national) - Macedonia din 170 km cca 130 sunt autostrada . In Macedonia sunt 3 puncte de taxare, iar taxele sunt 50-60-50 dinari . Se poate plati taxa si in euro : de 3 ori cate 1 E. Nu se poate plati cu MONEDE. Cu bancnote nu-i nici o problema! ( cu o bancnota de 5 euro se primeste rest 250 dinari, care pot fi folositi mai apoi la urmatoarele puncte).
    In Grecia am platit de 3 ori taxe : la un punct, 2 euro, la altul, 2,30 euro si la altul 1,20 euro si GATA!

Partea frumosa, relaxanta pentru mine a fost ca nu eram nevoita sa merg la prima ora pentru un loc pe plaja, indiferent la ce ora mergeam era bine, era loc pentru fiecare.

Drumul de intoarcere din Grecia, prin Macedonia, Serbia. Plecarea a fost din Paralia Katerini

Grecia, Paralia Katerini .jpg

Grecia, Paralia plaja 2013.jpg

La intoarcere sa fiti atenti la indicatoare si sa retineti ca vama care face trecerea din Grecia catre Macedonia se numeste Evzoni si toate indicatoarele sunt cu Evzoni, nu cu Macedonia.

Grecia .jpg

Grecia 1.jpg

Va continua.......

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Continuare:

Vama Grecia.jpg

Vama Iesire din Grecia.jpg

Intrare Macedonia din Grecia .jpg

Intrare Macedonia din Grecia , vama 1 .jpg
    intrare Macedonia semn st benzina .jpg

Si la dus si la intors am alimentat in afara de Deva si Oravita doar in Macedonia . Am platit in euro, era sa fiu inselata , am reclamat si am primit diferenta de euro ( in jur de 7 euro)

Va continua......

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Continuare.....

Macedonia 3.jpg

Macedonia, tunel.jpg

Macedonia.jpg

Vama iesire din Macedonia .jpg

La Macedoni sa aveti grija la cartea verde (sa fie MK debifat) altfel va obliga sa faceti cartea verde pe loc .

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Va continua .....

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Continuare ....

intrare Serbia din retur Grecia 2013.jpg

Plata autostrada Serbia din retur Grecia .jpg

Serbia plata autostrada 2013 604.jpg

2 iesire Serbia din retur Grecia 2013 609.jpg

Vama Naidas Romania .jpg

Am incercat sa va arat prin poze cu semnele importante traseul Deva - Serbia- Macedonia - Grecia ( Paralia Katerini ). Cel mai mult am mers pe autostrada iar distanta parcursa a fost in jur de 1000 km. Se merge doar cu buletin respectiv cartea de identitate ( copii fara buletin sau CI au nevoie pasaport). Stiu ca sunteti multi care au vizitat Grecia sau alte tari asa ca va invit sa ne povestiti si noua.....

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Transalpina, am fost o zi la plimbare, cui ii face placere si are timp poate petrece o minivacanta , un concediu...Merita !!!!!!!!!!!!!

Transalpina [1] (DN 67C) este o șosea din Munții Parâng, în Carpații Meridionali. Este cea mai înaltă șosea din România, având punctul cel mai înalt în Pasul Urdele (la 2.145 m). Drumul face legătura între orașele Novaci din județul Gorj și Sebeș din județul Alba. Fiind un drum alpin, este închis pe perioada iernii.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Transalpina

Transalpina străbate patru județe - Gorj, Vâlcea, Sibiu, Alba - traversând Munții Parâng de la sud la nord, altitudinea cea mai mare având-o pe o porțiune de aproximativ 20 de km, în județul Vâlcea, unde se prezintă ca o "șosea de creastă".[2]

Dacă la începerea lucrărilor de modernizare, în 2009, drumul dinspre Novaci era asfaltat numai până la Rânca (1.600 m). În prezent drumul este asfaltat până la Sebeș. Drumul este bun, fiind finalizat in 2012, insă dificil după ce se ajunge in zona alpină datorită serpentinelor si curbelor foarte stramte.

http://alba24.ro/foto-video-o-zi-pe-...romania-221381.

desi sunt poze si filmari video pe net multe...cine reuseste sa nu filmeze sau sa faca fotografii? Cateva din ele....

9.jpg1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Eu am plecat din Deva, am mers prin Petrosani-Obarsia Lotrului ( aici este un fel de intersectie si are indicator) Ranca -Novaci - Tg. Jiu - Petrosani- Deva. Nu am vrut sa fortez nici masina si nici emotionalul meu de aceea m-am reintors prin Tg. Jiu - Petrosani - Deva..
    Sunt foarte multe informatii video , poze despre Transalpina pe net.Calatorie frumoasa!

Pentru ca a venit cam devreme iarna in acest an oficial, Transalpina e inchisa intre Ranca si Obarsia Lotrului.
    http://www.youtube.com/watch?v=yHhzDmFxxjE

in 2014 puteti vizita aceasta frumusete a tarii, pana atunci sa fim sanatosi!

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Imagini atasate Imagini atasate

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

Transalpina

harta 10 T.JPG

8.jpg

Fara cuvinte.....

Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    35057

VIP Expert Avatar Flory_fufu
    Data inregistrarii
    Jan 2009
    Blog Entries
    13
    Reputatie
    101760

Locuri unice din România

E la modă acum să vezi alte țări și să cauți destinații îndepărtate, dar câți dintre noi știm că în Maramureș există un lac care își schimbă culoarea, fenomen care nu poate fi găsit niciunde altundeva în lume?

Minunea din Maramureş: Lacul care îşi schimbă culoarea

La trei kilometri de Baia Sprie, în judeţul Maramureş, se află Lacul Albastru. Este singurul lac din lume care îşi schimbă culoarea în funcţie de lumină şi de oamenii care înoată în el.

Lacul Albastru s-a format prin prăbuşirea unei galerii miniere de exploatare de pe filonul Domnişoara în anii 1919 – 1920, unde de-a lungul timpului s-a colectat apă de ploaie. Datorită solubilizării compuşilor sulfuroşi, apa are culoarea verde-albăstrui, uneori cu reflexe de smarald.
    Cu o suprafaţă totală de 0,5 hectare şi un contur aproape circular, este situat pe versantul Dealul Minei, partea de sud-vest. Lacul are o adâncime de 4 metri, iar distanţa de la un mal la altul este de 50 metri.
    În jurul lacului există câteva exemplare de pin care dau un farmec aparte zonei.
    Apa lacului are o concentraţie destul de puternică de sulf, de 7,8 grame la litru, iar ph-ul apei este de 4. Cu toate că în lac nu trăieşte nicio vietate din cauza compoziţiei de sulf şi cupru, apa nu este periculoasă pentru cei care înoată în el.

Un lac de poveste
    Oamenii locului spun poveşti minunate despre lac, cum că el ar comunica cu Marea Neagră prin vechile galerii subterane prăbuşite, care sunt foarte adânci.
    Legendele susţin că mina prăbuşită este foarte adâncă, iar deschiderea plină de apă a lacului nu ar acoperi decât o mică parte din ea. Canale şi guri de aerisire se întind în subteran, iar cei mai prăpăstioşi din fire susţin că oraşul Baia Sprie ar fi în pericol să se prăbuseaşcă pe aceste tunele inundate acum de apă.
    Contrar acestor aspecte, din 1920 şi până acum nu au existat probleme de acest fel.

• Obiectiv turistic impresionant
    • Lacul Albastru este un obiectiv turistic remarcabil, unic în Europa, datorită culorii care se schimbă în permanenţă.Când mina este inundată, datorită sulfurilor, apa capătă o nuanţă puternică de verde care bate uşor spre albastru. Când mai multe persoane înoată în lac, acesta îşi schimbă culoarea într-un albastru puternic.
      La câteva minute distanţă, mergând pe o potecă bătatorită, se ajunge pe o culme cu o panoramă deosebită asupra oraşului Baia Sprie. La câţiva paşi, turiştii pot vedea o prăpastie ce se întinde pe o distanţă de zeci de metri şi care a fost creată tot în urma prăbuşirii unor galerii de mină, numită Crăpătura Zorilor.
      Lacul Albastru a fost declarat rezervaţie naturală în anul 1977 şi este în custodia Administraţiei Parcului Natural Munţii Maramureşului care în parteneriat cu organizaţii neguvernamentale are drept scop conservarea peisajului în scop ştiintific şi educativ.
      Pentru a ajunge în aria protejată, se pleacă din centrul oraşului Baia Sprie, apoi se urcă, prin spatele bisericii catolice, pe strada care ne conduce în direcţia nordică până la liziera pădurii. De aici poteca urcă în serpentine până la lac. Traseul se parcurge în 45 – 60 de minute.

1% Ingerasa, 99% Rebela si Rea!

Pag 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni mesaje

• Nu poti deschide topice noi
  • Nu poti scrie raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti modica mesajul tau
  •