Pag 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Topic: Labirint in legi

VIP TEAM Super Initiat Avatar clariona
    Data inregistrarii
    Jan 2007
    Reputatie
    73

Implicit

Citat Citat crinolina Afiseaza mesajul
    Un document care poate mai face putina lumina (care spune ca prin adoptarea Legii 87/2006 evaluarea actului educational a trecut din sarcina ministerului educatiei in sarcina ARACIS)
    http://www.cdep.ro/interpel/2007/r3588A.pdf
    De aici o fi inceput totul in 2007?
    Si aici cel care a pus intrebarea in 2007 in parlament "Dacă este Universitatea Spiru Haret din Bucureşti, acreditată/autorizată să organizeze cursuri de învăţământ la distanţă la Facultatea de Drept"

http://m.cdep.ro/pls/parlam/interpel...alii?idi=15441 (cel de sus reprezinta raspunsul dat)
    http://m.cdep.ro/pls/parlam/interpel...alii?idi=15441

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_...am=2&idp=11326
    Pl-x nr. 491/2010
    Propunere legislativă privind finalizarea studiilor pentru absolvenţii programelor de studii/specializări, neautorizate sau acreditate

Grila:

- B.P.I.:742/16-09-2010 - Camera Deputatilor:491/20.09.2010 Procedura legislativa:cf. Constitutiei revizuita în 2003 Camera decizionala:Senatul Termen adoptare:45 zile pentru Camera Deputatilor ca prima Camera sesizata
    Data la care se împlineste termenul constitutional pentru dezbatere si vot final: 03.11.2010 Tip initiativa:Propunere legislativa Procedura de urgenta:nu Stadiu: în termenul acordat pentru avize şi puncte de vedere solicitate Initiator:38 deputati+senatorideputati PSD+PC:Dumitrescu Cristian-Sorinsenatori PD-L:Bara Ion, Hărdău Mihailsenatori PSD+PC:Andronescu Ecaterina, Arcaş Viorel, Bădescu Iulian, Bălan Gheorghe Pavel, Belacurencu Trifon, Bota Marius Sorin-Ovidiu, Chelaru Ioan, Coca Laurenţiu Florian, Constantinescu Florin, Cordoş Alexandru, Crăciun Avram, Daea Petre, Greblă Toni, Lazar Sorin Constantin, Mang Ioan, Marcu Gheorghe, Mardare Radu Cătălin, Mazăre Alexandru, Mitrea Elena, Mîrza Gavril, Moga Nicolae, Nicolaescu Sergiu-Florin, Nicula Vasile Cosmin, Pop Gheorghe, Prunea Nicolae Dănuţ, Rotaru Ion, Saghian Gheorghe, Sârbu Ilie, Silistru Doina, Tămagă Constantin, Toma Ion, Ţuţuianu Adrian, Valeca Şerban Constantinsenatori PNL:Robu Nicolaesenatori UDMR:Bokor Tiberiu Consultati: Expunerea de motive Forma iniţiatorului mai multe documente la case

Grila:

prezentare în Biroul Permanent al Camerei Deputatilor Adresa iniţiatorului înregistrat la Camera pentru dezbatere

olicitare aviz de la Consiliul Legislativ termen: 04-10-2010

solicitare punct de vedere de la Guvern termen: 04-10-2010

solicitare aviz de la Consiliul Economic si Social termen: 09-10-2010

01.10.2010

primire aviz de la Consiliul Economic si Social Avizul Consiliului Economic şi Social 05.10.2010
    primire aviz de la Consiliul Legislativ Avizul Consiliului Legislativ

Fisiere Atasate Fisiere Atasate
    Daca totul merge bine azi , mai traiesc o zi !

Data inregistrarii
    Jan 2007
    Reputatie
    73

Implicit Re: Labirint in legi

Citat Citat crinolina Afiseaza mesajul
    Asa este uita-te aici si o sa intelegi http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.frame
    acte din 2005/ guvern/hotarari/ sus alege intervalul 800-899 si gasesti fisa pentru 916/2005
    nu pot sa o afisez eu
    ........

Data inregistrarii
    Jan 2007
    Reputatie
    73

Citat Citat abcd Afiseaza mesajul
    In timp ce imi faceam curat prin inbox ia uitati ce am gasit. Poate o sa ne trebuiasca...

Dragi studenţi şi absolvenţi ai Universităţii Spiru Haret,

Am asistat împreună, în ultimele săptămâni, la o campanie de denigrare şi abuzuri din partea Ministerului Educaţiei, Cercetării şi Inovării, demers orchestrat părtinitor de către doamna ministru Ecaterina Andronescu.
    Ne-am manifestat pe toate căile posibile, atât juridic, cât şi mediatic, profunda indignare şi regretul faţă de o astfel de abordare lipsită de orice fel de sens sau obiectivitate.
    Universitatea Spiru Haret este o instituţie de prestigiu, recunoscută ca atare atât pe plan naţional cât şi internaţional. De partea noastră, în conflictul artificial creat de ministrul Educaţiei, Cercetării şi Inovării, stau deciziile judecătoreşti favorabile Universităţii, date de mai multe instanţe din România.

Stimaţi studenţi şi absolvenţi,

Dreptatea este de partea dumneavoastră şi a Universităţii Spiru Haret. Este important, în acest moment, să ştiţi acest lucru. Şi Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării o ştie însă, în acest moment, îi vine greu să accepte public acest lucru.
    Diplomele absolvenţilor sunt perfect valabile şi nu pot fi anulate.
    Precizăm că din punct de vedere juridic, diplomele sunt acte administrative, emise pe baza legii şi în aplicarea legii, fiind supuse regimului juridic reglementat prim Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ.
    Din această cauză, diplomele nu pot fi anulate decât individual şi în condiţiile acestei legi, exclusiv de către instanţele de contencios administrativ competente.
    Pe studenţii Universităţii Spiru Haret îi asigurăm că sunt în legalitate, formele de învăţământ fiind organizate în conformitate cu prevederile art. 60(1) din Legea învăţământului nr. 84/1995, republicată, care precizează: „Activitatea didactică se poate organiza în următoarele forme: de zi, seral, cu frecvenţă redusă şi la distanţă. Formele de învăţământ seral, cu frecvenţă redusă şi la distanţă pot fi organizate de instituţiile de învăţământ superior care au cursuri de zi”, iar art. 60(3) stabileşte : „Diplomele şi certificatele de studii eliberate de instituţiile de învăţământ superior, în condiţiile legii, pentru aceeaşi specializare sunt echivalente, indiferent de forma de învăţământ absolvită”.
    Avem de partea noastră hotărârile judecătoreşti. Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării ignoră, în acest moment, deciziile instanţei.
    Dumneavoastră şi noi ştim cât de mult aţi muncit pentru a vă asigura o instruire universitară, pentru a vă pregăti în specializarea pentru care aţi optat. Şi ştim cât de serioase sunt examenele la facultăţile pe care le urmaţi. Cei care afirmă contrariul o fac fie din reavoinţă, fie pentru a dezinforma.
    În cazul în care cădeţi victima unor abuzuri din partea angajatorilor dumneavoastră, actuali sau potenţiali, trebuie să ştiţi că drepturile pe care le aveţi, în calitate de absolvenţi ai Universităţii Spiru Haret, nu pot fi anulate de ministrul educaţiei sau nesocotite prin deciziile manageriale arbitrare. Noi ştim care vă sunt drepturile şi vrem să fiţi şi dumneavoastră conştienţi de ele.
    Pentru întrebări sau lămuriri, ne puteţi scrie la următoarele adrese de
    e-mail:

* î[email protected]
    * [email protected]
    * [email protected]
    * [email protected]

şi vă rugăm să accesaţi site-ul nostru www.spiruharet.ro

Preşedintele şi Rectorul Universităţii Spiru Haret
    Prof.univ.dr. Aurelian Gh. Bondrea
    Este din 30 iulie 2009
    ...

Alumni Super Initiat Avatar celamarc
    Data inregistrarii
    Jan 2007
    Reputatie
    1071

Cred ca atrimis-o peste tot!!!tuturor!.. am si eu o astfel de alocutiune.. pe mail!si i-am dat-o avocatului!
    doar eu !

VIP Super Initiat Avatar POP LUCIAN CORNEL
    Data inregistrarii
    Jun 2008
    Reputatie
    224

Icon4 Re: Labirint in legi

Ptr.cei interesati afisez model de:

1).Cerere adresata catre ministrul MECTS.

2).Cerere eliberare diploma adresata rectorului USH.

Cerere_ministru_pag_1.doc

Cerere_ministru_pag_2.doc

Cerere_rector.doc

Data inregistrarii
    Jan 2007
    Reputatie
    73

Citat Citat redactor Afiseaza mesajul
    Cîteva reflecţii întru actul de justiţie:

Extras din
    RAPORT DE CONTROL
    1.1. În baza Ordinului de serviciu nr. 12 650/15.07.2009, (Anexa 1) al
    Directorului DirecŃiei Generale Juridică si Control, aprobat de Ministrul EducaŃiei,
    Cercetării si Inovării, al OM 12707/22.07.2009 si 12718/27.07.2009, a fost efectuată o
    activitate de control la Universitatea “ Spiru Haret” (USH) din Bucuresti având ca
    tematică verificarea:
    • documentelor legislaŃiei interne si scolare elaborate si întocmite de către
    U.S.H. din Bucuresti, în perioada 2004-2009;
    • modului de exercitare a funcŃiilor manageriale;
    • activităŃii de selecŃie, evidenŃă si de promovare a personalului didactic, în
    perioada 2004-2009;
    • modului în care au fost respectate prevederile legale privind activitatea
    didactică;
    • activităŃii de secretariat;
    • activităŃii juridice si de soluŃionare a litigiilor.
    1.2. Activitatea de control s-a desfăsurat la Rectoratul U.S.H. din Bucuresti din
    Str. Ion Ghica nr. 13, sector 3, Bucuresti si la Facultatea de Finante- Contabilitate din
    Campulung Muscel, str. Traian, nr.223.
    1.4. Perioada de control a fost: 16 – 24.07.2009 prelungită prin OM
    nr.12718/27.07.2009 pentru perioada 27-28.07.2009.

Cum se explică că USH a fost lăsată 5 ani (din 2004-2009) fără vreun control, atunci când problemele se cunoşteau la cel mai înalt nivel?

Una din dovezile că aveau cunoştinţă de situaţie:
    Absolvenţii specializărilor neautorizate sau neacreditate pentru învăţământ la distanţă de la Univeristatea „Spiru Haret” pot întâmpina probleme la angajare”, a declarat pentru cotidianul „Evenimentul Zilei” (ediţia din 3 octombrie 2007.) secretarul de stat Dumitru Miron, responsabil pentru învăţământul superior în MECT!

USH este ... parte a sistemului naţional de învăţământ.
    Legea 84/1995
    ART. 141 Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului elaboreaza, coordoneaza si
    aplica politica nationala in domeniul educatiei. In acest scop exercita urmatoarele
    atributii:
    a) coordoneaza si controleaza sistemul national de invatamant;

De ce nu a luat măcar din 2007 Ministerul masurile imediate de stopare a activitatii educationale considerate ilegale, ci au lasat tacit functionarea lor, dovedind complicitate si incurajand inselaciunea?

PS
    Cat despre USH:
    Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului
    Ordinul 2284 din 28 septembrie 2007
    ANEXA
    publicat in Monitorul Oficial 716 din 23 octombrie 2007 (M. Of. 716/2007)
    Art. 5. -
    (1) Institutiile de invatamant superior, de stat ori particular, acreditate sau autorizate sa functioneze provizoriu potrivit legii, denumite in continuare institutii, pot gestiona, completa si elibera numai acele acte de studii la care au dreptul in conditiile legii.
    (2) Rectorul institutiei de invatamant superior este responsabil pentru organizarea si desfasurarea activitatii de gestionare, completare si eliberare a actelor de studii de catre institutie.
    (3) Desemnarea compartimentelor si a personalului la nivel de institutie si de facultate/departament pentru a desfasura activitati de gestionare, completare si eliberare a actelor de studii se aproba de senatul universitar si se numesc prin decizie a rectorului. Persoanele numite sunt raspunzatoare, potrivit legii, pentru gestionarea, completarea si eliberarea actelor de studii.
    (4) Raspunderea pentru exactitatea datelor inscrise in actele de studii eliberate o poarta persoanele care le-au completat si persoanele care le-au semnat.
    ......

Nou venit Timid
    Data inregistrarii
    Jan 2010
    Varsta
    39
    Reputatie
    0

buna, dragilor,
    am si eu o intrebare, si nu ma pot dumiri unde s-o postez, asa ca incerc aici:).
    Stiti daca se pot face doi ani in unul? Sunt la Psihologie, in anul II, si in momentul asta in viata mea, mi-ar prinde mult mai bine sa fac anul II si III impreuna si sa-mi dau licenta in vara...se poate oare? ati incercat asa ceva?
    multumesc frumos si anticipat pentru raspunsuri:)

Data inregistrarii
    Jan 2007
    Reputatie
    73

Citat Citat carmeny Afiseaza mesajul
    buna, dragilor,
    am si eu o intrebare, si nu ma pot dumiri unde s-o postez, asa ca incerc aici:).
    Stiti daca se pot face doi ani in unul? Sunt la Psihologie, in anul II, si in momentul asta in viata mea, mi-ar prinde mult mai bine sa fac anul II si III impreuna si sa-mi dau licenta in vara...se poate oare? ati incercat asa ceva?
    multumesc frumos si anticipat pentru raspunsuri:)
    Buna, se poate face doar anul II si an III cand facultatea pe care o urmezi are 240 credite (4 ani).
    Psihologiea are 180 credite ( 3 ani), nu beneficiaza de aceasta posibilitate.

Nou venit Timid
    Data inregistrarii
    Jan 2010
    Varsta
    39
    Reputatie
    0

multumesc frumos, clariona! cred ca ai dreptate, din pacate:(. oricum, ma ajuta raspunsul tau. hugs:)

Alumni Super Initiat Avatar niger
    Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    11

Am si eu o intrebare: Ce inseamna autorizatie provizorie pt. o facultate(Facultatea Dunarea de jos, Arte)?

Administrator Expert Avatar Simona
    Data inregistrarii
    Jan 2009
    Reputatie
    20658

Inseamna ca respectivul program de studii este nou infintat ( dosarul de acreditare se poate depune doar dupa absolvirea a 3 generatii de studenti ) .
    Singura deosebire fata de un program de studii acreditat este aceea ca nu poate organiza examen de licenta ; absolventii acestui program trebuind sa o sustina la o alta universitate cu un program similar acreditat.

" Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima . "
    Gabriel Garcia Marquez

Daca in primul an am fost la Psihologie ID(2008-2009), apoi anul II si III la zi, este recunoscuta diploma?
    Si daca da in cazul in care lucrez in invatamant(invatator) si am luat licenta in iulie 2011 de cand voi fi platita cu studii superioare?

Alumni Expert Avatar Florence
    Data inregistrarii
    Aug 2010
    Varsta
    44
    Reputatie
    50975

Citat Citat rodicam220575 Afiseaza mesajul
    Daca in primul an am fost la Psihologie ID(2008-2009), apoi anul II si III la zi, este recunoscuta diploma?
    Si daca da in cazul in care lucrez in invatamant(invatator) si am luat licenta in iulie 2011 de cand voi fi platita cu studii superioare?
    Normal ar fi sa nu existe probleme. Dupa ce vei depune adeverinta la dosarul profesional, adeverinta care tine loc de diploma timp de un an de zile.
    Invingatorii nu renunta, iar cei care renunta nu ajung invingatori - Aristotel

VIP Initiat Avatar violeta mihalcea
    Data inregistrarii
    Jan 2008
    Blog Entries
    1
    Reputatie
    870

Citat Citat POP LUCIAN CORNEL Afiseaza mesajul
    Grila:
    Ptr.cei interesati afisez model de:

1).Cerere adresata catre ministrul MECTS.

2).Cerere eliberare diploma adresata rectorului USH.

Cerere_ministru_pag_1.doc

Cerere_ministru_pag_2.doc

Cerere_rector.doc

Multumesc, si sunt foarte interesata sa stiu daca ai primit vreun raspuns - favorabil (a trecut ceva timp de atunci)!
    licentiata USH - DAP Bucuresti - DREPT

VIP TEAM Super Initiat Avatar cleo69
    Data inregistrarii
    Oct 2007
    Reputatie
    1070

Potrivit titlul topicului: ”Labirint in legi”!
    Am nevoie de ajutor pentru a ma descurca si eu in acest labirint: trebuie sa-mi depun dosarul pentru definitivat si nu mi-l primesc secretarele decat daca atasez si baza legala de functionare a specializarii si formei de invatamant respective(hotararea de guvern, ordinul MECTS).
    Am fost la Pedagogie-ID in primii 2 ani(2007-2009), apoi m-am transferat la zi pentru ultimul an de studii, respectiv 2009-2010...cred ca, conform OG 10.sept.2009 ...
    Ce hotarare/ordin/ordonanta trebuie sa depun la dosar? Aici sunt o multime...iar eu sunt cu corectatul evaluarilor initiale...am ramas de caruta caci mi-a luat ceva timp sa fac subiectele si baremele- ...si chinul cu proiectele, pentru Pedagogie- clasa a IX-a si a Xa, pentru profilul pedagogic...
    Nu-mi spuneti de didactic...acolo sunt proiecte de lectie si materiale pentru toate celelalte materii-cred- mai putin pentru Pedagogie...insa asta-i alta problema...deci, revenind la legi-va rog, am nevoie urgent de ajutor: ce-ar trebui sa atasez la dosar?
    Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim.
    Licentiat 2010

Pag 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni mesaje

• Nu poti deschide topice noi
  • Nu poti scrie raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti modica mesajul tau
  •