Pag 1 din 20 123611 ... UltimulUltimul

Topic: Clipe magice cu oameni de geniu ai teatrului şi cinematografiei

VIP Expert Avatar SDS
    Data inregistrarii
    Nov 2009
    Reputatie
    7309

Showoff Clipe magice cu oameni de geniu ai teatrului şi cinematografiei

Oamenii de geniu sunt recunoscuti si acceptati ca atare de orice persoana din public, chiar daca nu sunt neaparat "preferati" de fiecare dintre noi. Putem spune "nu-mi place X, este o chestiune de gust", insa nu putem continua "fiindca nu este talentat" - daca avem de-a face cu un om harazit cu geniu, vom sti acest lucru.
    La sugestia lui Marius, as vrea sa discutam aici despre aceste personalitati "diamantine" ale culturii universale, din lumea filmului: actrite, actori, regizori, scenaristi s.a., despre creatia lor ce strabate timpurile. Si, mai ales, despre cum sunt ei in viata de zi cu zi, ce simt, ce gandesc, in ce cred, dincolo de peliculele ce i-au facut nemuritori.

VIP Expert Avatar SDS
    Data inregistrarii
    Nov 2009
    Reputatie
    7309

Implicit Re: Clipe magice cu oameni de geniu ai cinematografiei

Am sa incep prin a va prezenta cateva "clipe magice" cu membrii unei familii de mari actori. Ii veti recunoaste, cu siguranta. Michael Douglas, Anne Buydens Douglas, Catherine Zeta-Jones si Kirk Douglas sosind la "The Film Society of Lincoln Center's 37th Annual Chaplin Award Gala", Alice Tully Hall, pe 24 mai 2010, New York City.
    "Genialul" este, desigur, batranul Kirk. Daca Michael se apropie, in acest sens, de tatal sau, ramane sa discutam. Astept opiniile voastre.

VIP Expert Avatar SDS
    Data inregistrarii
    Nov 2009
    Reputatie
    7309

Fotografii de Bryan Bedder/Getty Images North America.

VIP Expert Avatar SDS
    Data inregistrarii
    Nov 2009
    Reputatie
    7309

7 martie 2010

KD este nascut in 1916, in decembrie implineste asadar 94 ani...

VIP TEAM Expert Avatar mariusTut
    Data inregistrarii
    Dec 2008
    Blog Entries
    1
    Reputatie
    22110

Citat Citat SDS Afiseaza mesajul
    Grila:
    Oamenii de geniu sunt recunoscuti si acceptati ca atare de orice persoana din public, chiar daca nu sunt neaparat "preferati" de fiecare dintre noi. Putem spune "nu-mi place X, este o chestiune de gust", insa nu putem continua "fiindca nu este talentat" - daca avem de-a face cu un om harazit cu geniu, vom sti acest lucru.
    La sugestia lui Marius, as vrea sa discutam aici despre aceste personalitati "diamantine" ale culturii universale, din lumea filmului: actrite, actori, regizori, scenaristi s.a., despre creatia lor ce strabate timpurile. Si, mai ales, despre cum sunt ei in viata de zi cu zi, ce simt, ce gandesc, in ce cred, dincolo de peliculele ce i-au facut nemuritori
    .
    Deocamdata (in sensul ca trebuie sa-mi fac mai mult timp pentru a raspunde pe masura !)...
    "Acolo unde toti gandesc la fel, nimeni nu gandeste prea mult." - Walter Lippman
    - Cele cinci simţuri ale noastre sunt cu totul insuficiente dacă ne lipseşte simţul umorului, bunul simt si simtul masurii-
    - "Una dintre cele mai grele boli pe lumea asta este sa nu însemni nimic, pentru nimeni" - Tereza de Calcutta

VIP Expert Avatar SDS
    Data inregistrarii
    Nov 2009
    Reputatie
    7309

Vezi si topicul infiintat de alexdragos in grupul social de arte, http://forum.ush.ro/group.php?do=dis...scussionid=135

VIP TEAM Expert Avatar mihapred
    Data inregistrarii
    Feb 2008
    Varsta
    58
    Reputatie
    75291

Citat Citat SDS Afiseaza mesajul
    7 martie 2010 [IMG]
    KD este nascut in 1916, in decembrie implineste asadar 94 ani...
    Pot să adaug că acest minunat monstru sacru este de origine rusă (evrei din Belarus), iar numele său adevărat era Issur Danielovitch Demsky. KD însă s-a născut în New York, iar numele adoptat în State a fost Demsky, Izzy Demsky. Kirk Duglas a fost doar un pseudonim artistic.
    Iată ce scria ziarul ”Libertatea”, prin mai, despre marele actor, mai tânăr decât mulți dintre contemporanii noștri:

La 93 de ani, Kirk Douglas şi-a tras blog

Actorul Kirk Douglas nu vrea să fie depăşit de noua generaţie şi încearcă să ţină pasul cu ea. În vârstă de 93 de ani, celebrul actor şi-a făcut blog iar primul mesaj transmis pe blogosferă a fost „Bună! Sunt tatăl lui Michael Douglas".

"În urmă cu câţiva ani, o tânără frumoasă a venit alergând la mine şi am crezut că vrea un autograf. S-a uitat cu ochii ei albaştri la mine şi a spus oftând: „Tatăl lui Michael Douglas". O mulţime de lucruri de genul mi s-au întâmplat", a scris actorul pe blogul personal, explicând astfel de ce se prezintă ca fiind "tatăl lui Michael Douglas" şi nu Kirk Douglas.
    Fericirea o poți atinge uneori, doar după ce-ai găsit armonia cu tine însăți/însuți.
    Miha

VIP Expert Avatar SDS
    Data inregistrarii
    Nov 2009
    Reputatie
    7309

De asemenea, daca-l consideri pe Keanu Reeves un actor de mare talent, vino in grupul infiintat de Pop Lucian Cornel, http://forum.ush.ro/group.php?do=dis...iscussionid=49 si apoi intoarce-te aici cu impresii, sa "povestim" mai multe.

Si filmul Avatar are un grup social dedicat, infiintat de yzzid, http://forum.ush.ro/group.php?do=dis...scussionid=120
    Este deja de larga notorietate scenariul acestuia, putem discuta...

Marii actori romani au si ei un grup al lor, infiintat de roadiro. http://forum.ush.ro/group.php?groupid=45 Gurile rele spun ca, la romani, atributul de genial se acorda prea usor, oricand si oricui. Emisiunea Antenei, Geniali, dupa nume intr-adevar marcante ale culturii (nu numai film si teatru), l-a adus in platou pe Marius Moga, prin 2007, un "genial junior", idee care a suscitat controverse...

VIP Expert Avatar SDS
    Data inregistrarii
    Nov 2009
    Reputatie
    7309

Bun venit, Mihaela - si multumim pentru articol!

Data inregistrarii
    Feb 2008
    Varsta
    58
    Reputatie
    75291

Revin la oameni de geniu ai cinematografiei. Eu am un fel de top personal al actorilor preferați.
    Primele patru locuri de actori bărbați în topul meu sunt ocupate de:
    1.Robert De Niro
    2.Jack Nicholson; Dustin Hoffman
    3.Tom Hanks ; Nicolas Cage
    4.Gerard Depardieu ; Jean Reno
    Deasupra lor stă, fără să pot da justificări logice (pot doar să spun că e ”preferatul preferaților”, deasupra oricărui top), Peter O'Toole.

Primele patru locuri la actrițe preferate sunt ocupate de:
    1.Meryl Streep
    2.Katherine Hepburn ; Ingrid Bergman
    3.Barbara Streisand ; Helen Hunt
    4.Annie Girardot ; Whoopi Goldberg
    Deasupra lor stă ca și în cazul actorilor bărbați Sophia Loren.

Oare veți dori să discutăm despre ei?
    Fericirea o poți atinge uneori, doar după ce-ai găsit armonia cu tine însăți/însuți.
    Miha

VIP TEAM Expert Avatar mariusTut
    Data inregistrarii
    Dec 2008
    Blog Entries
    1
    Reputatie
    22110

Citat Citat mihapred Afiseaza mesajul
    Grila:
    Revin la oameni de geniu ai cinematografiei. Eu am un fel de top personal al actorilor preferați.
    Primele patru locuri de actori bărbați în topul meu sunt ocupate de:
    1.Robert De Niro
    2.Jack Nicholson; Dustin Hoffman
    3.Tom Hanks ; Nicolas Cage
    4.Gerard Depardieu ; Jean Reno
    Deasupra lor stă, fără să pot da justificări logice (pot doar să spun că e ”preferatul preferaților”, deasupra oricărui top), Peter O'Toole.

Primele patru locuri la actrițe preferate sunt ocupate de:
    1.Meryl Streep
    2.Katherine Hepburn ; Ingrid Bergman
    3.Barbara Streisand ; Helen Hunt
    4.Annie Girardot ; Whoopi Goldberg
    Deasupra lor stă ca și în cazul actorilor bărbați Sophia Loren.

Oare veți dori să discutăm despre ei?
    Avem gusturi comune, cel putin in ce priveste actorii:
    1. Al Pacino
    2. Dustin Hoffman
    3. Jack Nicholson
    4. Richard Dreyfuss
    5. Robert de Niro
    6. Tom Hanks
    7. Edward Norton

In ce priveste actritele, cred ca as fi subiectiv, din motive... masculine !
    Dar nu as ezita sa o pun pe primul loc pe Jodie Foster !
    Da, Meryl Streep joaca excelent dar.... genul in care joaca si rolurile, nu i le prea agreez (afara de putinele comedii in care a jucat !)
    Imi plac mult filmele care o au protagonista pe Meg Ryan ! Insa.... am spus de la inceput: oare doar pentru felul in care joaca, sau ma alatur si eu americanilor, pentru care Meg era iubita si rasfatata lor?!

P.s. L-ai vazut pe Peter O'Toole in Caligula din 1979?!
    Daca nu, cauta-l !
    Daca nu-l gasesti, spune-mi sa gasim o cale prin care sa ti-l trimit !
    Ultima modificare facuta de mariusTut; 16-06-2010 la 00:24.
    "Acolo unde toti gandesc la fel, nimeni nu gandeste prea mult." - Walter Lippman
    - Cele cinci simţuri ale noastre sunt cu totul insuficiente dacă ne lipseşte simţul umorului, bunul simt si simtul masurii-
    - "Una dintre cele mai grele boli pe lumea asta este sa nu însemni nimic, pentru nimeni" - Tereza de Calcutta

Data inregistrarii
    Feb 2008
    Varsta
    58
    Reputatie
    75291

Azi vă voi vorbi despre Meryl Streep și Robert De Niro.

Cei doi artiști s-au întâlnit prin 1984 într-o romantică poveste de dragoste. Au reușit să creeze o mică bijuterie a vieții obișnuite. Totul e atât de firesc...

Pentru mine cei doi actori reprezintă două flăcări vii. Nu-mi place să-i numesc perfecționiști. Sună prea fad, prea ”fără suflet”. Eu îi văd ca pe doi Oameni, doi Artiști pasionați de munca lor, de arta dramatică. Au interpretat atâtea roluri și toate au fost firești. Pe ecran se proiecta viață adevărată.

Iată câteva știri relativ proaspete despre cei doi artiști:

The Boston Herald anunta ca actritele nord-americane Meryl Streep si Ashley Judd au fost celebrate joi, 27.05.2010, la prestigioasa Universitate Harvard. Dubla laureata a statuetei Oscar Meryl Streep (60 ani), cunoscuta publicului din filmele “It’s Complicated”, “Julie & Julia”, “Doubt“, “Mamma Mia!” sau “Adaptation”, a primit o diploma onorifica din partea celebrei institutii de invatamant superior, in cadrul unei ceremonii desfasurate in localitatea Cambridge – Massachusetts, fiind fotografiata imbracata in roba si toca la fel ca si celelalte absolvente.

Sharon Stone crede că secretul din spatele succesului lui Meryl Streep este acela că arată ca o femeie obişnuită, la care ne putem raporta uşor, dar caracterizarea pe care i-a făcut-o nu este chiar un compliment. "Meryl Streep arată ca un pat nefăcut", spunea frumoasa actriţă (plină de invidie, aș adăuga eu).

Robert De Niro plănuieşte o nouă carieră ca gangsta' rapper, după ce s-a împrietenit cu starul hip-hop 50 Cent. Actorul în vârstă de 66 de ani intenţionează să lucreze cu 50 Cent, ei devenind buni prieteni anul trecut în timpul filmărilor la pelicula "Righteous Kill" şi este de părere că o melodie înregistrată împreună ar fi o idee excelentă.
    Visul câştigătorului premiului Oscar de a deveni rapper i-ar putea impresiona pe cei cinci copii ai săi, care, potrivit lui, nu au fost prea îndrăgostiţi de cariera sa ca actor. "Copiii mei nu prea sunt impresionaţi de mine. Nu spun prea multe despre cariera mea. Câteodată mă caută pe Google, totuşi. Şi cine ştie ce spun prietenii lor despre mine?", a mai spus Robert De Niro.

Pentru cei ce doresc mai multe informații despre cei doi artiști atașez fișierul ce urmează.
    Fisiere Atasate Fisiere Atasate
    Miha

Data inregistrarii
    Feb 2008
    Varsta
    58
    Reputatie
    75291

Citat Citat mariusTut Afiseaza mesajul
    Avem gusturi comune ...
    P.s. L-ai vazut pe Peter O'Toole in Caligula din 1979?!
    Daca nu, cauta-l !
    Daca nu-l gasesti, spune-mi sa gasim o cale prin care sa ti-l trimit !
    Cred că mi-au scăpat puține filme cu acest mare artist! Am văzut și ”Caligula” și mi-a plăcut, dar și ”Noaptea generalilor” și ”Omul din La Mancha”, ca și ”Laurence of Arabia”, ”Beket”, ”The Lion in Winter” ori ”Goodbye, Mr. Chips”. Știu că este mai ales un actor al teatrului, dar și în cinematografie e minunat. Să nu uităm ”Cum să furi un milion” sau ”Războiul lui Murphy” sau ... oricare din filmele în care a fost prezent, tânăr sau bătrân!

Grila:

A fost nominalizat la premiul ”Oscar” de mai multe ori decât oricare alt artist! Din păcate nu a fost răsplătit decât în 2003, când i s-a acordat ”Oscarul” pentru întreaga sa carieră artistică.
    Ultima modificare facuta de mariusTut; 21-06-2010 la 02:09.
    Miha

VIP Expert Avatar SDS
    Data inregistrarii
    Nov 2009
    Reputatie
    7309

O parte din filmele in care a jucat Peter O'Toole (aproape 90!):
    Grila:

Ultima modificare facuta de ninette; 27-01-2013 la 09:51.

Data inregistrarii
    Feb 2008
    Varsta
    58
    Reputatie
    75291

E unic! I realy love him!

PS Demonstrația de mai sus arată că am exagerat puțin ... mai mult! (în ceea ce privește vizionarea filmelor lui Peter O'Toole - mă refeream, de fapt, doar la capodopere)
    Miha

Pag 1 din 20 123611 ... UltimulUltimul

Tag-uri pentru acest topic

Permisiuni mesaje

• Nu poti deschide topice noi
  • Nu poti scrie raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti modica mesajul tau
  •