Pag 1 din 105 12361151101 ... UltimulUltimul

Topic: Exista DUMNEZEU?... / Contradicţii biblice

VIP TEAM Super Initiat Avatar Ilincuta
    Data inregistrarii
    Feb 2007
    Reputatie
    317

Icon5 Exista DUMNEZEU?... / Contradicţii biblice

Doi ingeri calatori s-au oprit sa-si petreaca noaptea in casa unei familii
    instarite. Familia a fost rea si a refuzat sa-i lase pe ingeri! sa innopteze in camera de oaspeti. In schimb, le-a oferit o camaruta in subsol.
    In timp ce isi faceau paturile, ingerul cel batran a vazut o gaura in perete si a reparat-o imediat.
    Cand ingerul cel tanar l-a intrebat de ce, celalalt inger i-a raspuns: "Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi".
    In noaptea urmatoare ingerii au ajuns sa se odihneasca in casa unui om
    foarte sarac, dar foarte ospitalier, taran ce locuia impreuna cu sotia lui.
    Dupa ce au impartit cu ei putina mancare ce o aveau, i-au lasat pe ingeri sa doarma in patul lor, unde se puteau odihni in voie.
    Cand s-au trezit a doua
    zi, ingerii i-au gasit pe taran si pe sotia lui plangand. Singura lor vaca
    al carei lapte era singurul lor venit, murise pe camp.
    Ingerul cel tanar s-a infuriat si l-a intrebat pe cel batran, cum se poate intampla un asemenea lucru?
    "Primul om avea tot si totusi l-ai ajutat", a spus el.
    "A doua familie avea atat de putin, dar era in stare sa imparta totul, si tu i-ai lasat vaca sa moara".
    "Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi", i-a raspuns ingerul cel batran.
    "Cand am stat in subsol am observat ca in gaura din perete era depozitat
    aur. De vreme ce stapanul era obsedat de lacomie si ! era incapabil sa-si
    imparta bogatia cu altcineva, am astupat zidul ca sa nu o mai gaseasca.
    Noaptea trecuta cand am dormit in patul familiei de tarani, ingerul mortii a
    venit dupa sotia lui. I-am dat in schimb vaca.
    Lucrurile nu sunt intotdeauna
    ce par a fi. Uneori chiar asa se intampla cand lucrurile nu se desfasoara
    asa cum ar trebui.
    Daca ai credinta, e nevoie doar sa crezi ca orice intamplare este intotdeauna in avantajul tau. S-ar putea sa nu stii (sa nu afli de ce anume te-a pazit Dumnezeu) ...
    Unii oameni intra in viata noastra si pleaca repede...
    Unii ne devin prieteni si stau aproape de noi...lasandu-si minunatele amprente asupra inimii noastre... si noi nu mai suntem aceiasi pentru ca ne-am facut un prieten bun!!!
    Ieri a trecut. Maine este un mister. Astazi este un dar. De aceea se cheama prezent (de la present = dar)! Cred ca viata aceasta este deosebita...
    traieste si savureza fiecare moment...

VIP TEAM Incepator
    Data inregistrarii
    Nov 2006
    Varsta
    30
    Reputatie
    12

Implicit

De unde ai povestea asta ? M-ar interesa si alte astfel de povestiri.
    Cred ca ar fi foarte potrivite pt copii de la gradinita.

Data inregistrarii
    Feb 2007
    Reputatie
    317

Implicit

De la tine am povestea. Ai uitat?

Alumni Super Initiat
    Data inregistrarii
    Jan 2007
    Reputatie
    12

Implicit

ILINCUTA ,
    ESTI INTELEAPTA
    POVESTEA TA ESTE FOARTE FRUMOASA
    TRECE TIMPUL...

Nou venit Timid
    Data inregistrarii
    Feb 2007
    Varsta
    47
    Reputatie
    0

Implicit

:? povestile sunt pentru copii dar si adultilor le plac ...uneori.Si mai frumoase sunt povestile vietii noastre pe care ne ferim sa le spunem ....pentru ca nu vrem sau nu putem .Cei care o fac se simt mai usurati iar care le citesc poate au ceva de invatat...sau poate le plac doar povestile :lol:
    Pune dragoste in tot ceea ce faci

Alumni Super Initiat
    Data inregistrarii
    Jan 2007
    Reputatie
    12

Implicit

Doar cei curajosi asi spun "povestea" iar noi ceilalti ascultam si ne gindim unde ne regasim in acea poveste...
    TRECE TIMPUL...

Membru Initiat
    Data inregistrarii
    Jan 2007
    Varsta
    44
    Reputatie
    0

Implicit

Nu e o poveste.E o pilda.Cititi cartile sfintilor parinti ortodocsi si veti intelege multe-ARSENIE BOCA, CLEOPA ILIE, PAISIE DE LA SIHLA,SEBASTIAN DE LA OPTINA, SERAFIM DE SAROV,SILUAN ATHONITUL, LAVRENTIE,MAXIM,GHELASIE si multi altii, mari teologi si vazatori cu duhul.Acestia invart psihologia omeneasca in degetul mic, acestia ne arata adevarul. Va dau un mic exemplu din cartea parinteluiSERAFIME ROSE-NIHILISMUL - FILOSOFIE LUCIFERICA:

-zice filosofia lui NIETZSCHE:,,ORICE ADEVAR ESTE EMPIRIC,ORICE ADEVAR ESTE RELATIV''---

-dar zice parintele SERAFIM ROSE:,,ASA CUM A ARATAT, FIECARE DINTRE ACESTE AFIRMATII ESTE O CONTRADICTIE IN SINE: PRIMA AFIRMATIE NU ESTE CATUSI DE PUTIN EMPIRICA, CI METAFIZICA;A DOUA ESTE EA INSASI O AFIRMATIE ABSOLUTA.ORICE SISTEM DE CUNOASTERE TREBUIE SA AIBA UN PRINCIPIU ABSOLUT, METAFIZIC,DAR TOCMAI PRIN RECUNOASTEREA UNUI ASEMENEA PRINCIPIU, TEORIA<RELATIVITATII ADEVARULUI> SE PRABUSESTE, DOVEDINDU-SE A FI O ABSOLUTA CONTRADICTIE IN SINE''

Sunt frumoase pildele, daca le cuprinzi esenta, ISUS VORBEA IN PILDE, dar vedeti voi, multi aud, putini pricep...
    Inima are motivele ei, despre care judecata nu are cunostinta - Antoine de Saint-Exupery

Administrator Expert Avatar roadiro
    Data inregistrarii
    Jun 2006
    Reputatie
    10270

Implicit

Asa Meda punct lovit punct ochit. Si aici se poate citi printre randuri !
    Cititi Sectiunea
    Regulamentul General
    Grila:

Nou venit Timid
    Data inregistrarii
    Feb 2007
    Varsta
    47
    Reputatie
    0

Implicit

:o Adevarul este ca...roadiro are dreptate ...si meda ...deci?
    Pune dragoste in tot ceea ce faci

Data inregistrarii
    Feb 2007
    Reputatie
    317

Implicit

Nu este o concurenta, nu conteaza cine are dreptate si cine nu, lumea e plina de energie negativa nu este nevoie sa mai adaugam si noi.Ideea era sa incercam sa fim mai buni si sa ne cautam noi prieteni.

VIP TEAM Incepator
    Data inregistrarii
    Nov 2006
    Varsta
    30
    Reputatie
    12

Implicit

PÍLDĂ, pilde, s.f. 1. Ceea ce poate servi cuiva drept învăţătură, drept model de urmat, drept termen de comparaţie; ceea ce poate servi ca obiect de imitaţie sau inspiraţie în privinţa formei, aspectului etc.;

Ma intreb cati dintre voi stiu sa faca diferenta dintre rolul si sensul unei pilde.

Sensul (sau ideea) pildelor variaza. Rolul acestora este unul singur (vezi definitia de mai sus).

Cati dintre voi dorm mai linistit seara, dupa ce au citit pilda ilincutei ?
    E mai comod sa crezi ca "ingerul bun si intelept" il va pacali pe "ingerul cel rau al mortii" atunci cand iti vine ceasul, decat sa intelegi adevaratul rol al vietii si mortii.

O persoana care isi doreste cu adevarat libertatea morala nu se va lasa niciodata constrans de catre convingerile si concluziile altuia.

nu conteaza cine are dreptate si cine nu
    Nu ai dreptate in privinta asta. Ar trebui sa existe un singur adevar.
    Si ar trebui sa-l cautam, nu sa culcam urechea la concluziile (pildele) strabunilor, chiar daca este mai confortabil asa.

Ideea era sa incercam sa fim mai buni si sa ne cautam noi prieteni.
    Sunt intru totul de acord. Cunoasterea (generata de propriile minti) ne face mai puternici. Iar puterea (intelectuala) ne face (pe noi, si nu pe altii) mai intelepti.

Data inregistrarii
    Feb 2007
    Reputatie
    317

Implicit

andrei25ni pot sa te intreb: ,, Ce ai? Cu cine ai ceva?'', reactia ta e cauzata de o minte nelinistita.

VIP TEAM Incepator
    Data inregistrarii
    Nov 2006
    Varsta
    30
    Reputatie
    12

Implicit

Sunt si tanar.
    Deci, tanar si nelinistit. E un cliseu in zilele astea, nu ?

VIP Incepator
    Data inregistrarii
    Jan 2007
    Varsta
    50
    Reputatie
    12

Implicit

Esti nascut in zodia balantei!!!....Si eu....Ieri a trecut,maine este un mister.Astazi este un dar!...Sa nu uitam!

Membru Initiat
    Data inregistrarii
    Jan 2007
    Varsta
    52
    Reputatie
    12

Implicit poveste

Daca pe Ilincuta am considerat-o pana acum o prietena"virtuala" de acum o voi considera spiritualitatea si sensibilitatea intruchipata.Ce minunata ar fi lumea daca am fi cu totii mai prietenosi,mai calzi si mai receptivi la necazurile altora. Din pacate in vremurile astea tot mai multi sunt avizi de bogatii,isi doresc bani si faima,dar daca cercetezi mai adanc inlauntrul lor costati ca sunt gaunosi.Eu sunt saraca material,dar imi doresc putere de la bunul Dumnezeu sa pot sa ajut la nevoie si sa pot sa ofer umarul celor care au nevoie de alinare. Numai noi putem sa ne facem viata mai frumoasa fiind buni si alaturi de cei de langa noi. Daca va veti uita in jur veti vedea,in ultima vreme,mai multe fete de oameni chinuiti de greutatile vietii cotidiene decat de oameni fericiti. E trist,dar e purul adevar! Fiti mai calzi si mai buni ca nu va costa nimic,iar apoi nu uitati ca vine o vreme cand vom primi rasplata faptelor noaste. Va pup pe toti!
    Optimistul nu vede spinii din cauza trandafirului, iar pesimistul nu vede trandafirul din cauza spinilor. ( Kahlil Gibran )

Pag 1 din 105 12361151101 ... UltimulUltimul

Permisiuni mesaje

• Nu poti deschide topice noi
  • Nu poti scrie raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti modica mesajul tau
  •