Pag 1 din 9 123 6 ... UltimulUltimul

Topic: Atacul de panică -boala noii civilizaţii

VIP TEAM Super Initiat Avatar VIOLET
    Data inregistrarii
    Jan 2007
    LIKE
    34

Exclamation Atacul de panică -boala noii civilizaţii

Atacuri de panica...ce inseamna si cum se trateaza clinic/ psihologic...
    ARMONIE si CREDINTA
    Consiliere in asistenta sociala

Moderator Expert Avatar Dannna
    Data inregistrarii
    Jun 2006
    Varsta
    25
    LIKE
    34557

Implicit

Atacul de panica ,tulburarea de panica,face parte din tulburarile anxioase.
    Se caracterizeaza prin aparitia brusca a sentimentului de frica ,urmat de semne si simtome precum :tahicardie,tremor,frica de moarte.
    De obicei persoanele care au atacuri de panica frecvente au convingerea ca aceste simptome reprezinta o boala severa.Aceste convingeri adesea legate de boala de inima ,creeaza un cerc vicios in care aceste manifestari genereaza anxietate.
    Pacientului trebuie sa i se explice originea acestor manifestari.
    Ca masuri:tehnici de relaxare,tehnici de distragere in vederea evitarii gandurilor provocatoare de anxietate,consiliere.
    Iar ca psihoterapie:cognitiva,psihodinamica individuala si de grup.

Membru Initiat
    Data inregistrarii
    Feb 2007
    Varsta
    35
    LIKE
    116

Implicit

din cauza acesto atacuri de panica poti deveni si violent?

am cunoscut odata o persoana care in urma cu multi ani a avut atacuri de panica, familia il trata ca pe un paria, respectivul a devenit obsedat de reviste de medicina, ajunsese sa aspuna ca el ar fi vrut sa devina medic, avea momente de panica urmate de furie ca nu poate controla lucrurile.
    era o masca, sub care clocotea un vulcan.

se poate trata cu succes sau raman reminiscente de genul?
    =================
    DracoBlue

You never crossed my mind untill u crossed the line...

Moderator Expert Avatar Dannna
    Data inregistrarii
    Jun 2006
    Varsta
    25
    LIKE
    34557

Implicit

Poate fi violent,pot fi tulburari asociate.Daca se trateaza cu succes,greu de spus.Sunt multi factori ce pot influienta atat evolutia cat si vindecarea.

Membru Junior
    Data inregistrarii
    Feb 2007
    LIKE
    0

Implicit ATACUL DE PANICA

Exemplu: Nadia lucreaza la S.C.. De cinci luni ea traverseaza frecvente crize de panica, pe care nimic din viata sa privata sau profesionala nu par sa le justifice. Scenariul este mereu acelasi: inima incepe sa-i bata mai tare si gandurile o iau razna, in timp ce ea cuprinsa de teama e pe cale sa-si parda controlul de sine. Atunci merge sa se inchida intr-o sala, se intinde pe canapea si se agata cu toate fortele de ceea ce i-a mai ramas din precarul ei echilibru.
    Aceste crize de spaima, pe care le numim adesea spasmofilie, afecteaza 4% din populatia lumii, din care 80% sunt femei. Durata crizelor variaza intre 5 minute si doua ore, iar principalele simptome sunt: dificultati respiratorii, dureri in torace, impresia ca lumea exterioara devine straina, teama de a nu muri sau a innebuni. Odata criza trecuta, subiectul va trai cu anticiparea si frica urmatorului eveniment.
    Un acces de panica este cel mai adesea declansat de un gand negativ, sau de o vedenie infricosatoare. Odata criza declansata, gandurile, sentimentele si senzatiile fizice se alimenteaza reciproc pentru a intari impresia de nebunie sau de criza cardiaca iminenta.
    Licentiat

Membru Junior
    Data inregistrarii
    Feb 2007
    LIKE
    0

Implicit DEDRAMATIZAREA

Prima masura pe care a luat-o terapeutul consultat de Nadia a fost sa o linisteasca in privinta starii de sanatate mintala. Cu ajutorul exercitiilor de respiratie controlata si de reglare cardiaca, i-a demonstrat ca dereglarie psihice care o innebuneau atat in timpul crizelor erau consecinte firesti ale accelerarilor respiratorii si cardiace, care insotesc emotiile puternice. A indemnat-o sa repete exercitiile respiratorii si cardiace de mai multe ori, pentru a o obisnui cu aceste mecanisme fiziologice inofensive si a o invata sa nu se mai teama de ele si sa nu le mai interpreteze ca pe niste simptome ale unei boli grave. De aemenea, i-a dat informatii statistice si medicale despre problema cu care se confrunta, si care au rolul de a dedramatiza situatia. In rezumat, el i-a aratat ca:
    1. Anxietatea face parte din viata. In loc sa se teama de ea si sa o considere un dusman, trebuie sa invete sa ii iasa in intampinare si sa o lase sa se risipeasca de la sine.
    2. Accesele de panica sunt un fenomen frecvent si fara o insemnatate deosebita, pe care-l cunosc din cand in cand chiar persoanele perfect echilibrate
    3. Simptomele fizice resimtite in timpul crizelor nu corespund unui atac cardiac sau cerebral clar, ci rezulta, in mod firesc, din accelerarea cardiaca si respiratorie proprie emotiilor vii.
    4. Durerile toracice provin din tensiunea muschilor intercostali si nu de la o posibila angina pectorala.
    5. Angoasa traita in timpul crizelor este considerabil amplificata de ganduri catastrofale sau de evenimente contrariante.
    Licentiat

Membru Initiat
    Data inregistrarii
    Feb 2007
    Varsta
    35
    LIKE
    116

Implicit

ahaaaa...si atunci, resimtind aceste simptome si neputand da o explicatie specializata, se panicheaza si mai rau ...
    interesanta ideea aceea cu respiratia....
    dar panica traita, momentele acelea de suferinta personala....
    dar chiar si dupa consiliere...atacul chiar nu se mai repeta niciodata ?
    natura omului in general e de a amplifica raul si consecintele acestuia. pot intelege oamenii rational ce declanseaza sau ce este de fapt acest atac? in asa masura incat sa se "vindece" ?
    =================
    DracoBlue

Membru Junior
    Data inregistrarii
    Feb 2007
    LIKE
    0

Implicit

La urmatoarea sedinta Nadia sustine ca desi incearca sa-si repete ceea ce i-a spus terapeutul, nu se poate stapani.
    Acesta ii sugereaza sa faca ceva in timpul crizelor pentru a-si demonstra ca nu este pe cale sa-si piarda controlul.
    Dupa cateva minute Nadia si terapeutul sau au reusit sa puna pe picioare planul urmator de verificare experimentala:
    - pot incerca sa citesc un articol de ziar si sa-l rezum; daca reusesc, asta va dovedi ca-mi controlez inca bine inteligenta
    - pot sa sun la informatii telefonice sa pun o intrebare complexa operatoarei, demonstrand ca pot inca sa-mi formulez idei coerente si sa le comunic coerent
    - pot incerca sa ma ridic sa fac inconjurul biroului meu, incercand sa-mi stapanesc bratele si picioarele. Daca exercitiul merge, ma voi duce sa iau o cafea de la automatul de pe coridor
    - pot incerca sa ma duc sa vorbesc cu X, daca reusesc sa fac asta, nu voi mai avea de ce sa-mi fac probleme in legatura cu starea mea de sanatate
    Metoda "punerii in aplicare" consta, deci, intr-o serie de teste experimentale de dificultate crescanda, puse la punct de comun acord intre terapeut si pacientul sau, care trebuie aplicate in momentul crizei, pentru a o demistifica pe aceasta din urma si a nu ceda interpretarilor celor mai nebunesti. Fiecare test aduce celui in cauza un pic mai multa incredere in el insusi si ii permite sa se apuce de urmatorul. De asemenea, are posibilitatea sa opreasca experientele inainte de sfarsit daca devine un lucru prea istovitor.
    In ceea ce o priveste pe Nadia, aceasta metoda progresiva si foarte eficace i-a permis sa se elibereze de problemele ei privind accesele de panica, dupa 10 consultatii.
    Licentiat

Membru Initiat
    Data inregistrarii
    Feb 2007
    Varsta
    35
    LIKE
    116

Implicit

am inteles, multumesc pentru rabdare.
    dar eu am o alta intrebare acum....
    in cultura noastra-ma refer la mentalitate...la un psiholog nu ajung decat nebunii....bine, lucrurile incep sa se tarasca spre mai bine...dar oricum, oamenii nu prea au incredere in sistem....
    pot veni la o consultatie si sa nu le convina ceea ce aud--asta e un raspuns foarte probabil din partea lor-- si sa nu se mai intoarca.
    multi oameni se cred buni doctori din nastere...
    iar o mentalitate nu se poate schimba asa simplu...
    unii nici nu stiu ce sunt atacurikle astea, iar cand afla....ce ii determina sa vina la un psiholog? ei oricum au in minte sa sunt bolnavi....grav.... :shock:
    =================
    DracoBlue

VIP TEAM Super Initiat
    Data inregistrarii
    Oct 2006
    Varsta
    28
    LIKE
    22

Implicit

Atacurile de panica sunt in principiu provocate de stres, factorii sunt de cele mai multe ori psihici.
    Un bun exercitiu de inlaturare a atacului de panica este sa inspiri si sa expiri adanc, sa-ti controlezi respiratia, sa iti relaxezi muschii si sa iti inlaturi gandurile.
    Cel mai mult va pot ajutat vointa si autocontrolul.

Alumni Initiat
    Data inregistrarii
    Feb 2007
    LIKE
    1618

Implicit

Imi pare rau ca intervin dummy, dar eu stiu ca este invers: nu trebuie sa respiri adanc pt ca maresti si mai mult hiperventilatia care iti da senzatia de sufocare si starea de lesin, dimpotriva tb sa respiri usor sacadat, de preferat intr-o punga pt a mari concentratia de dioxid de carbon care scade, astfel, hiperventilatia. Daca nu ai la indemana o punga poti folosi propriile-ti palme pt a mari aceasta concentatie de CO2. :o
    be happy!

Membru Initiat
    Data inregistrarii
    Feb 2007
    Varsta
    35
    LIKE
    116

Implicit

eu am o prietena care prezinta toate simptomele unui atac de panica...

i-am propus sa aprinda betisorul ei parfumat preferat--e moarta dupa ele- , sa puna muzica preferata--ea are calculatorul deschis toata ziua--, sa se aseze in pat si sa se gandeasca fortat la un coridor in care atunci cand ii apare un gand, sa il inchida in spatele unei usi grele care apare odata cu gandul si sa il ferece bine si sa continue sa mearga pe coridor pana ii apare urmatorul gand in minte,... pe care sa il arunce si pe el dupa usa in inchisoare pana se va simti bine, eliberata de problemele-ganduri.

astfel am pus-o sa se miste fizic prin camera, sa se gandeasca ce betisoare sa puna, sa le scoata din pachet--ma gandesc la dexteritate,sa se linisteasca, sa incerce sa faca o operatie logica, sa preia controlul asupra mintii si sa isi insufle astfel o stare de nitel mai bine.

pe moment se pare ca merge....
    are moralul schimbat putin spre MAI pozitiv decat inainte.
    comentarii va rog? sau alte idei?
    =================
    DracoBlue

VIP TEAM Super Initiat
    Data inregistrarii
    Oct 2006
    Varsta
    28
    LIKE
    22

Implicit

Citat Citat store
    eu stiu ca este invers: nu trebuie sa respiri adanc pt ca maresti si mai mult hiperventilatia
    Hiperventilatia se refera la accelerarea respiratiei, caz in care avem mai mult de 13-18 respiratii pe minut, determinand cresterea cantitatii de aer ce ventileaza plamanii.
    >>>o metoda de reglare a respiratiei este sa inspiri si sa expiri adanc, sa iti controlezi astfel frecventa respiratiei), sa o micsorezi, sa iti relaxezi muschii si sa iti inlaturi gandurile.
    Cel mai mult va pot ajutat vointa si autocontrolul.
    >>>sau mai simplu respiratia in punga...astfel observi frecventa inspiratiilor si expiratiilor...dupa cum se umfla sau se desumfla punga...

Membru Initiat
    Data inregistrarii
    Feb 2007
    Varsta
    35
    LIKE
    116

Implicit

k, prietena mea REFUZA sa isi foloseasca vointa intr-un mod contructiv si intra in panica in orice moment.
    nu are incredere in nimeni si e si foarte stresata, dar atacurile au devenit mai dese--aproape zilnic sau la 2 zile-- de cand a murit matusa ei de cancer, erau foarte apropiate si aproape locuiau impreuna. acuma ea, daca o doare nitel capul sau pieptul ii este frica de moarte si crede ca o sa moara.
    e mai greu de explicat, dar faza cu respiratul nu merge, si nici nu as incerca cu ea.
    =================
    DracoBlue

Nou venit Timid
    Data inregistrarii
    Sep 2006
    LIKE
    0

Implicit

termenul "refuza" nu stiu daca e tocmai propriu situatiei prin care trece prietena ta, thundermoon. in perioadele de stres si anxietate care culmineaza cu atacuri de panica este destul de greu sa iti folosesti vointa in mod constructiv fara putin ajutor. cand spun ajutor ma refer la psihoterapie si poate chiar si tratament medicamentos, depinde de fiecare caz in parte.
    hiperventilatia apare in mod obisnuit in cazul atacurilor de panica, iar cantitatea de dioxid de carbon din sange scade sub nivelul normal. in acest caz unii recomanda respiratia in punga pentru a restabili nivelul de CO2.
    pentru inceput cred ca cel mai bine ai putea sa-ti ajuti prietena incercand impreuna cu ea sa determini si sa elimini pe cat posibil factorii care determina stresul si declaseaza atacul de panica. pe langa asta ar fi bine sa reduca excitantii de genul cofeinei si sa-si faca un program de viata cat mai ordonat pe care sa si-l scrie singura si pe care sa-l respecte indeaproape. daca o poti ajuta si sprijini sa-l indeplineasca ar fi foarte bine. in acest program poate sa includa task-uri usoare si placute pe care la sfarsitul zilei sa le poata bifa ca fiind rezolvate. asta o sa-i sporeasca increderea in fortele proprii si o sa-i dea o cat de mica satisfactie.
    am sa mai revin cu completari daca postul ti-a fost de ajutor :)
    A photograph is a secret about a secret. The more it tells you the less you know.

Pag 1 din 9 123 6 ... UltimulUltimul

Topice similare

1. Cultura si Civilizatie Europeana RISE an1 Sem1 2006/7
    de mirela_adriana in forumul RISE An1 Arhiva Forum 2006/7
    Raspunsuri: 10
    Ultimul mesaj: 25-08-2007, 13:39
  2. Cultura si civilizatie romaneasca An2 Sem1 FJ 2006/7
    de bella_7580 in forumul FJ An2 Arhiva forum 2006-2007
    Raspunsuri: 1
    Ultimul mesaj: 21-03-2007, 13:01

Tag-uri pentru acest topic

Permisiuni mesaje